Bakan Selçuk, Ev Eşyası Yardımının 5.000 TL’ye Çıkarıldığını Açıkladı! Ev Eşyası Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır, Kimler Bu Yardımdan Faydalanabilir?

Aile Bakanlığı tarafından sunulan barınma yardımları arasında olan ev eşyası yardımı, vatandaşların ev tadilat ve onarım ile betonarme ya da prefabrik ev yardımı olarak yapılıyor. Devlet yardımları kapsamında ev eşyası yardımı daha önce 3.000 TL iken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan değerlendirmede artık 5.000 TL olarak sunulacağı belirtildi. Bakan Selçuk’un açıklamaları haberimizde.

Ev eşyası yardımı ile ilgili açıklamalar yapan Bakan Selçuk, “Günümüzde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız için barınma yardımlarımız devam ediyor. Betonarme ev yapımıyla ilgili herhangi bir hanenin alabileceği azami destek tutarını artırdık. Buna göre destek tutarı 25 bin TL’den 40 bin TL’ye yükseldi. Ev onarımı kapsamında ise hane başına 15 bin TL’den 20 bin TL’ye çıkan bu yardımların prefabrik ev yardımı kapsamında 20 bin TL’den 30 bin TL’ye çıktığını da buradan aktarayım. Son olarak daha önceki tarihlerde 3.000 TL olan ev eşyası yardımı artık 5.000 TL olacak. Bu yardım afet olayları sonrasında yapılan evler için eşya yardımı olarak sunulmaya devam edecek” dedi.

Ev Eşyası Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların konutlarının barınamayacak durumda olması gerekiyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne yapılacak başvurular sonrasında ayrıca hane gelirinin asgari ücretin 3’te 1’inden daha az olması şartı da bulunuyor. İkamet edilen şehirdeki Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne yapılacak başvuruların incelenmesinden sonra 5.000 TL ev eşyası yardımı alınabilecek.