Bakan Albayrak’tan Son Dakika Temel İhtiyaç Kredisi Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 1 Nisan 2020 itibariyle başvuruya açılan ve 10 bin TL’ye kadar verilen temel ihtiyaç kredisi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Gündemi de değerlendiren Bakan Albayrak, KGF teminatıyla dağıtılmakta olan kredinin bugüne kadar 2,1 milyon kişiye ulaştırıldığını söyledi.

Başvuru sayısının yoğun olmasıyla beraber bankaların çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Bakan Albayrak, kredi başvurularının tamamının incelendikten sonra hesaplara yatırılacağını dile getirdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank 0.49 faiz oranıyla kredi kampanyası başlatmış ve ilk günden binlerce kişi bu krediye başvuru yapmıştı.

“Stokçuluk Yapanlar Var!”

Bakan Albayrak süreci değerlendirirken özel bankaları da eleştirdi. Albayrak’ın açıklamaları şu şekilde oldu, “İçinde yaşadığımız bu dönemde vatandaşlara destek olmayı bir yana bıraktık, kredisini yapılandırmak isteyenlerle mevduatını bozduranlara yüksek maliyetler çıkarıldığını duymaktayız. Bu durumu kabul edemeyiz. Konunun üzerinde titizlikle duruyoruz bunu herkes bilmeli. Milletimizin ihtiyacı olan gıdayı saklayanlar, maskeyi stok yapanlar ne ise halktan alınan parayı en çok ihtiyaç duyulan dönemde vatandaşa sunmak yerine stoklamayı seçenler var. Yapılan süslü reklamlar bu süreci gizleyemez.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak öte yandan kredi ödemelerinin devam ettiğini de sözlerine ekleyerek açıklamasını sonlandırdı.

Geçtiğimiz bazı özel bankaların kredi limitinin bittiğine dair açıklamalar yaparak iş dünyasına kredi sunmamakla eleştiriliyordu. Vatandaşlar da bu süreçte kredi borcu erteleme başvurusu yaparken karşılarına çıkan ek masraflar ve yüksek faiz oranları nedeniyle özel bankalarla ilgili mağduriyetlerini dile getiriyordu.