Bakan Albayrak’tan Son Dakika Swap Anlaşması Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, swap anlaşmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak uluslararası yatırımcılarla telekonferans yöntemiyle bir araya gelerek sunum gerçekleştirdi ve ardından merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Albarak öncelikle G20 zirvesinde Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması olan ülkelerle beraber swap görüşmelerinin olup olmadığına dair soruları yanıtladı. Bu aşamada birebir swap görüşmelerinin yapıldığını söyleyen Bakan Albarak, IMF ile herhangi bir anlaşmanın olmadığını sözlerine ekledi.

Bakan Albayrak’tan Önemli Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi gündemine dair şu açıklamalarda bulundu; “Merkez Bankasındaki döviz rezervleri fazlasıyla yeterli. Ayrıca bankalar ile özel sektörün borcunun neredeyse tamamının çevrildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca Hazinenin 2020 yılında çevirmesi gereken 4,7 milyar dolarlık borcu var. İthalatçıları destekliyoruz. Bu sene çok küçük miktarda cari açık beklemekteyim. Ek olarak enflasyon konusunda bu sene baskı beklenmiyor. Fakat en kötü senaryoda bile ekonomik aktivitelerin yılın 2. yarısında normale döneceğini düşünüyorum.”

“G20’de ticaret açığı verilen ve serbest ticaret anlaşmamız olan ülkelerle swap görüşmesi yapmaktayız. Ancak bu görüşmeler sonuçlanmadan yorum yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Fakat birden fazla anlaşma yapılma olasılığı da yüksektir.”