Bakan Albayrak Bugüne Kadar Sunulan Desteklerle İlgili Bilgiler Paylaştı

Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank’ın 1 Nisan 2020 tarihinde başlattığı temel destek kredisi kapsamında bugüne kadar 6 milyondan fazla kişinin destek aldığını dile getiren Bakan Albayrak, 37 milyar TL’lik desteğin aktarıldığını söyledi.

Gündeme ilişkin açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 6 ay ertelemeli 0,49 faizle devlet kredisi paketiyle ilgili de birtakım bilgilere yer verdi. Koronavirüs ile mücadele kapsamında ekonomik istikrar kalkanı paketiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak son verileri de paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan istikrar paketiyle beraber sunulan desteklerin 252 milyar TL’ye ulaştığını dile getiren Bakan Albayrak, açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Ülkemizin 2023 hedefine varması adına çok daha sıkı çalışması gerekiyor. Hazırlamış olduğumuz destek paketlerimiz sayesinde küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimize, esnaflarımıza ve KOBİ’lerimiz ile vatandaşlarımıza gerçek anlamda bir kalkan olduk. Pandemi sonrasındaki dönemde de güçlü Türkiye’nin her zaman güçlü ekonomisinin 2023 hedeflerine ulaştırmak amacıyla hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

Bakan Albayrak Bugüne Kadar Sunulan Destekleri Açıkladı

Bugüne kadar 5,5 milyona yakın aileye 1000 TL’lik nakdi yardım yapıldığını söyleyen Bakan Albayrak, yapılan destekleri şu şekile aktardı;

  • 180 bin 933 işletmeye toplamda 145,6 milyar TL işe devam finansmanı aktarıldı.
  • 1,1 milyon esnafa 25 milyar TL’ye yakın esnaf destek finansmanı sağlandı.
  • Geliri 5 bin TL’nin altında olan 6 milyon vatandaşa toplamda 37 milyar TL’lik temel destek kredisi aktarıldı.
  • Yaklaşık 66 milyar TL tutarında Bağkur ve SSK ile diğer ödemeler ertelendi.