AVM’lerin Çalışma Saatleri Açıklandı mı? AVM’ler İçin Alınan Tedbirler Neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından normal hayata dönüşün ilk aşamalarından biri olarak açıklanan AVM’lerin açılması, birçok kuralara göre bugün itibariyle gerçekleşecek. Vatandaşlar şimdi AVM açılış ve kapanış saatlerini araştırmaya başladı. Bizler de bu konuda merak edilen tüm bilgileri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

AVM’ler Bugün Açık mı?

AVM’ler bugün itibariyle açık olacak ancak her AVM’nin çalışma saati değişebilecek. Bugün itibariyle yapılacak açıklamalar ile beraber yeni çalışma saatleri de paylaşılmış olacak. Ayrıca AVM’lerdeki restoran, spor salonları, kafe ve diğer alanların tamamı kapalı olacak.

AVM’lerde hijyen kuralları da belirlendi. AVM girişlerinde el antiseptiği olacak ve giriş kapıları artırılacak. İçeriye belirli sayıda müşteri alınacak ve müşteriler çıkmadan yeni girişlerin yapılması engellenecek. Aynı zamanda zeminde tek yönlü olarak gidiş ve geliş yönlü işaretlere göre hareket edilecek.

AVM’lerdeki her 10 metrekarede 1 kişi olacak. Yine girişte ateş ölçümü yapılacak. 38 dereceden yüksek ateşi olanlar sağlık kuruluşuna yönlendirilecek.

AVM’ler ile ilgili alınan kararlarda vale hizmetinin olmayacağı da bildirildi. Broşür dağıtımına da izin verilmeyecek olan alışveriş merkezlerinde vale ve oto yıkama hizmeti de sunulmayacak. Mescit, oyun alanları, sigara içme yerleri ve dinlenme salonlarıyla sinemalar da kapalı olacak.

AVM’lerdeki asansörlere kapasitesinin 3’te 1’i oranında kişi alınacak. Burada da sosyal mesafeeye dikkat edilecek. Son olarak ortak alanların asansör düğmeleri, kapı kolları ve tırabzanlar da gün içinde en az 3 defa temizlenecek.