AVM’ler Ne Zaman Açılacak? AVM’lerde Açılış ve Kapanış Saatleri Belirlendi mi?

AVM’ler ile ilgili meraklı bekleyişini sürdüren vatandaşlar en çok AVM’ler ne zaman açılacak sorusunun yanıtlarını araştırıyor. Alınan son bilgilere göre önümüzdeki haftalarda İstanbul için test açılışı düzenlenebilir. Bu düzenlemeye göre AVM’lere her girişte kullanılacak olan kameralar ile ısı ölçümü yapılacak ve insan sayımı da gerçekleştirilecek. Yani 1000 kişilik bir grup, 100’erli olacak şekilde AVM’ye alınacak ve çıkış süresi de yine yapılan açıklamalar doğrultusunda paylaşılacak.

AVM’ler Ne Zaman Açılacak?

Uzun bir süredir kapalı olan AVM’ler ile ilgili uluslararası güvenlik şirketi Securitas’ın Türkiye yöneticisi olan Murat Köseoğlu’ndan bir açıklama geldi. Online olarak gazetecilerle sohbet eden Köseoğlu, AVM’ler ne zaman açılacak, AVM’ler açılacak mı gibi soruların yanıtları için bazı süreçlere değindi. İlerleyen haftalarda İstanbul’daki bazı AVM’lerde test açılışı denemelerinin olabileceğini söyleyen Köseoğlu, denemelerin devam ettiğini aktardı. Ayrıca artan maliyete karşı kar marjı düşen mağaza ve AVM’lerin aslında düşük ziyaretçi döneminde açılış yapmak istemeyebileceklerini de sözlerine ekledi.

Köseoğlu’nun açıklamaları şu şekilde; “Açılış testleri devam ediyor ancak maske kullanımında teşhiste de sorun yaşanabilir. Çünkü alınacak kamera görüntülerinde bir sürü insan maskeli olacak. Bu nedenle insanları farklı özelliklerinden ayırt etmeye çalışmak durumundayız. Yerli ve yabancı markaların yer aldığı İstanbul Büyükdere, Bağdat ve İstiklal ile Ankara’daki Atatürk Bulvarında test açılışları başladı. Fakat bu açılışlarda satış amacı yok. Virüsün etkisinde kurallar nasıl uygulanacak, bu sorunun yanıtları gözlemleniyor. Mesele bir kişinin denediği kıyafeti farklı biri deneyecek mi yoksa anında ütü mü yapılacak? Bu ve buna benzer tüm süreçler şu an test ediliyor.”

“Geliştirilen ısı ölçer cihazları da belirli bir mesafede durarak kameraya bakan insanların fotoğrafları üzerinde ısısını ölçecek. Sağlık sorunu yok ise ve maskesi varsa içeriye giriş ve çıkışında sorun olmayacak.”

“Elbette gezi rotası da belirlenecek. Giriş noktalarındaki kapılarda el detektörlerinin kullanımı azaltılmakla beraber güvenlik görevlilerinin hava akımından etkilenmesini engelleyecek bölmeler de olacak. Son olarak AVM’lerde serbest gezme olayı bir süre olmayabilir. Mağaza içinde ya da genel alanlarda müşterilere patikalar çizilecek ve sadece bu kısımdan ilerlemeleri talep edilecek. Deneme kabinleri ve reyonlar haliyle sağlık güvenliğini olumsuz olarak etkileyebilir. Kısa vadede müşteriler o halde alışkanlıklarını da değiştirmek durumunda kalacaktır.”