Asgari Ücretliler Ne Kadar Kredi Çekebilir? En Düşük İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Listesi

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar son zamanlarda ne kadar kredi çekebileceklerini araştırıyor. 2020 asgari ücret maaşına göre bankalardan alınabilecek kredi miktarları belli olduğu için ekonomikredi.com olarak sizlere kapsamlı bir haber hazırladık.

Öncelikle 2020 asgari ücret maaşı en düşük 2,324 TL olarak uygulanıyor. Yani asgari ücretle çalışanlar bu maaşın belirli bir kısmını kredi taksiti olarak kullanabiliyor. Asgari ücretliler için aylık ödeme miktarları da belirlenmiştir. Buna göre bir asgari ücretli maaşının en çok yarısı kadar aylık taksit ödeyebilir. Yani bu durumda asgari ücretliler en fazla 1,162 TL taksit ödeyerek kredi alabilir. Peki kredi miktarı en çok kaç olur? Asgari ücretliye kredi veren bankalar hangileri?

Asgari Ücretli En Çok Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bu sorunun yanıtı aslında vadeye ve talep edilecek krediye göre değişmektedir. İlk olarak asgari ücretle çalışan bir tüketici 60 ay vade için en çok 50 bin TL kredi alabilir. Diğer vade ve kredi miktarları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • 48 ay vadede en çok 42 bin TL
  • 36 ay vade de en çok 34 bin TL
  • 24 ay vadede en çok 24 bin TL
  • 12 ay vadede en çok 12 bin TL kredi alabilirsiniz.

Asgari Ücretli En Çok Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir?

Konut kredisi için de aynı durumlar geçerlidir. 120 ay vadede bir asgari ücretlinin talep edebileceği en yüksek konut kredisi tutarı 80 bin TL olacaktır. 96 ay vadede 72 bin TL, 60 ay vadede ise 53 bin TL’lik konut kredisi talepleri karşılanacaktır.

Günümüzdeki tüm özel ve kamu bankalarından ister ihtiyaç isterseniz de konut kredisi talep edebilirsiniz.