Asgari Ücretli Vatandaşlar En Çok Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Asgari ücret, 2020 yılında yapılan %15 maaş zammı ile birlikte 2.324 TL‘ye yükseltildi. Yapılan bu zam ile asgari ücretle çalışan vatandaşlar ekonomik olarak biraz daha refaha kavuşurken aynı zamanda bankaların verdiği hizmetlerden biri olan konut kredisinden meblağ olarak biraz daha fazla kredi almaya hak kazandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda 2020 asgari ücretinin açıklanması ile birlikte bankalar da asgari ücretle çalışan vatandaşlara ne kadar konut kredisi verebileceklerini açıkladı.

Bankaların ev sahibi olmak isteyen müşterileri için sunmakta olduğu konut kredisi ürününün miktarı, asgari ücretli vatandaşların tercih edecekleri vade süresine göre değişiklik gösterecek. Buna göre; 60 ay vade seçeneğinden yararlanmak isteyen asgari ücretli vatandaşlar maksimum 69.720 TL tutarında konut kredisini bankalardan alabilecek. 120 ay konut kredisi vade seçeneğinden yararlanmak isteyen asgari ücret çalışanları ise kamu bankaları da dahil olmak üzere özel banklardan da en çok 139.440 TL’lik kredi alabilecek. 180 ay gibi uzun süreli bir vade seçeneğini kullanmak isteyen asgari ücretli vatandaşlar ise toplamda en çok 209.160 TL’lik konut kredisini bankalardan alabilecek.

Konut Kredisinde Hane Halkı Geliri Hesaplanıyor

Bankalar konut kredisi ürününün hesaplamasını yaparken evli olan çiftlerin toplam gelirini ve aynı evde yaşayan kişilerin toplam gelirini baz aldığı için krediyi çekecek olan kişi her ne kadar asgari ücretli bir çalışan olsa da çekeceği kredi miktarını arttırma şansına sahip oluyor. Ayrıca asgari ücretli kişinin, konut kredisi kullanırken bir teminat göstermesi de bankadan alınacak olan kredinin miktarının artmasına etki ediyor. Dolayısı ile asgari ücretli vatandaşlar, seçtikleri vade süresinin yanı sıra aynı evde yaşadığı kişilerin maaşının etkisiyle ve teminat göstermesi durumunda alabileceği konut kredisi meblağının üzerine çıkabiliyor.