Asgari Ücretle Çalışanlar Kamu Bankalarından Yüzde 0,64 – 0,74 Faizle En Çok Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir? 2020 Kampanyalı Konut Kredisi Hesaplama

Yüzde 0,64 ve yüzde 0,74 faiz oranıyla başlatılan yeni konut kredisi kampanyasından asgari ücretliler de yararlanabilecek. Elbette kredi skorunun yüksek olma şartının arandığı yeni kampanyada bazı belgeler de talep edilecek. Asgari ücretli vatandaşlar son zamanlarda düşük faizli kredileri araştırırken sadece konutlar için değil tatil ve sosyal yaşamı destekleme kredilerinde de düşük faizlerden yararlanabiliyor. Üstelik 1 sene ertelemeli olan bu kredi için kredi onayı almak adına maaşa göre kredi hesaplama işlemlerinin yapılması gerekiyor.

Kampanyalı Konut Kredisinden Herkes Yararlanabilecek mi?

Kamu bankalarının başlattığı kampanya dahilinde vatandaşlar kredi hesaplama sürecini araştırmaya başladı. Öncelikle herhangi bir bankaya yapacağınız başvuruların ardından kredi reddi alındığında mutlaka kredi notu sorgulama işlemlerini yapmanız gerekecek. Bu kapsamda bankalardan alınacak olumsuz geri dönüşler farklı bir bankaya yapacağınız kredi başvurularını da olumsuz olarak etkileyecek. Kredi başvurusu yapmadan önce maaş göre kredi limitini hesaplayarak kamu ya da özel bankalara başvurmanız çok daha mantıklı olacak. Zaten kredi skoru düşük olanlar bankalardan herhangi bir ürün alamadığı için başvurudan önce bu sürecin yönetilmesi daha uygun olacak.

Asgari Ücretliler Aylık Ne Kadar Taksit Ödeyerek Konut Kredisi Alabilecek?

Maaşa göre konut kredisi hesaplama yapıldığı zaman 2020 yılı için aylık ödenecek taksit tutarının 1,162 TL olması gerekiyor. Yani bir asgari ücretli maaşının en çok yarısı kadar aylık kredi taksiti ödeyebilir. Buna ek olarak vade gün sayısına göre hesaplama yapıldığı zaman 1,162 TL’lik taksitler için 60 ay vadede 70 bin TL’ye kadar konut kredisi başvurusu yapılabilir.

120 ay vadeli konut kredisi almak isteyen asgari ücretliler toplamda 139 bin TL’lik krediye başvuru yapabilir.

Taşıt kredisi için örnek verecek olursak yine 60 ay vadede aylık 1,162 TL ödenerek 70 bin TL’ye kadar başvuru yapılabilmektedir.

Özel ya da kamu bankaları fark etmeksizin her banka kredi skoruna ve gelir belgesine göre hizmet vermektedir. Gelirini belgeleyemeyen tüketicilere ipotek ya da kefil aracılığıyla kredi aktarılır. Ancak kamu bankalarından yüzde 0,64 – yüzde 0,74 faiz oranıyla başlatılan konut kredisi için kefil ya da ipotek şartı aranmıyor. Zaten satın alınacak konut ipotekli olarak kredi bitimine kadar bankaya sunulacak. Fakat kredi puanının düşük olması halinde kampanyalı kredi seçeneklerinden faydalanma gibi bir durum söz konusu olamayacak.