Asgari Ücretle Çalışanlar için Devlet Tarafından Sunulan Doğum İzni, Cenaze ve Doğum Emzirme Yardımları Ne Kadar Oldu?

Devlet destekleri daha çok aylık geliri olmayan ya da ihtiyaç sahibi kişilere sunulsa da asgari ücretliler için de farklı alternatifler söz konusu. Özel sektörde çalışanlar için sunulan yardımlar için belirlenen şartları taşıyan vatandaşlara cenaze yardımı, doğum yardımı ve emzirme yardımı gibi destekler sunuluyor.

İŞKUR, SGK ve Aile Bakanlığı gibi kurumlar tarafından sağlanan yardımlarda vatandaşların ihtiyaç sahibi olup olmadığı belirleniyor. Öte yandan devletin çok sayıda yardımından faydalanamayan vatandaşlar aslında sosyal yardım desteklerini alabiliyor. Bu haberimizde sizlere asgari ücretle çalışan vatandaşların alabileceği yardım ödemelerini paylaşacağız.

Emzirme ve Doğum Parası Desteği

Sigortalı olarak çalışan vatandaşların çocuk sahibi olması durumunda süt parası veya emzirme parası olarak tek seferde 202 TL destek aldığı biliniyor. Ayrıca doğum parası olarak da çocuk sayısına göre 300 TL’den 600 TL’ye kadar destek sağlanıyor.

Doğum İzni Yardımı

SGK’lı olan kadınlar için sağlanan desteklerden olan doğum izni yardımı, kadınların maaşının bir kısmının ödenmesi amacıyla aktarılıyor. Kadınların doğum iznine çıkması halinde işverenler ödeme yapmasa da doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık süre, izinli olarak sayılan kadınlara toplamda 7 bin 325 TL ödeme yapılıyor.

Devlet Cenaze Yardımı

Sigortalı çalışan vatandaşlar için ayrıca cenaze yardımı da yapılıyor. Ailede sigortalı çalışırken hayatını kaybeden bir bireyin olması halinde SGK’ya yazılı başvuru yapılarak gerekli destekler alınabiliyor.

Asgari ücretle çalışan vatandaşlara devletin sağladığı destekler bu şekilde. 2020 yılında devam eden bu desteklerin artması halinde en güncel bilgileri paylaşmaya devam ediyor olacağız.