Antalya’daki Tarım İşçileri 35 Derece Sıcaklıkta Çalışmalarına Devam Ediyor

ANTALYA (İHA) – Antalya’nın Korkuteli ilçesine her sene farklı şehirlerden gelen tarım işçileri, zorlu çalışmalarını 35 derece sıcak altında başarılı bir şekilde sürdürüyor.

Her sene belirli dönemlerde Denizli’ye bağlı Çameli, Burdur’a bağlı Gölhisar, Yeşildere ve çevre mahallelerden bölgeye ulaşan tarım işçileri, tarımın yoğun olarak gerçekleştirildiği ovalarda farklı işlerde faaliyet gösteriyor. Korkuteli’nin Osmankalfalar, Söğüt, Manay mahallelerine çalışmaya gelen işçiler, çalışma sezonu boyunca şeker pancarı, Anason, Rezine ve Fasulye gibi ürünlerin çapalarını yapıyor. 70-80 kilometrelik uzaklıktan Osmankalfalar ovasına minibüsle dağıtılan işçiler, gruplar halinde mesai yaparak tarlada pancar çapası yapıyor. Çocuk, genç, yaşlı olan işçilerin zorlu mesaileri sabahın erken saatlerinde başlayarak günün ilerleyen saatlerinde ise artan hava sıcaklıklarıyla birlikte zorlaşıyor. Akşam saatlerine kadar çalışan tarım işçileri mesai sonunda ise tekrar otobüslerle evlerine dönüyor. İşçiler, yaklaşık 35 derece sıcaklık altında aralıksız çalışıyor.

Pancar üreticisi Derya Gürler, “Her sene komşu il ve ilçelerden buraya 300’e yakın tarım işçileri otobüslerle geliyor ve 35 derece sıcağın altında çapa yapıyor. Bu süreçte elbette para kazanıyorlar. Tarım işleri gündelik olarak 100 TL yevmiye kazanıyor. Helal olsun” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA