Annesinden Gizli Ördüğü El İşleri Sayesinde Geçimini Sağlıyor!

Ordu Ünye ilçesinde yaşayan 29 yaşında olan Erdinç Şen, annesi yaparken gördüğü el işine heveslenip, küçük yaşta el işi yapmayı öğrenmesinin ardından anesinden gizleyerek yaptığı örgüler ile kendi gelirini sağlamaya başladı.

Ordu’nun Ünye ilçesinde Sahilköy Mahallesi’nde yaşayan ve aynı zamanda özel sektörde güvenlik görevlisi olarak çalışmayı sürdüren Erdinç Şen, küçük yaşlarından beri,  el işi yapanrken annesini izleyerek heveslenip, gizli gizli el işi yapmayı öğrenmesi sayesinde artık binlerce sipariş alarak kendi gelirini oluşturmaya başladı. El bileklikler ile sanatını icra etmeye başlamasının ardından becerilerinin genişlediğini söyleyen Şen, şimdilerde ise eski yıllarda pazarlarda kullanılan fileyi evinin bahçesinde üreterek satıyor.

“Gördüğüm her şeyi örebiliyorum”

Çocukluk yaşlarında doğuştan gelen bir el becerisinin olduğunu fark ederek ve annesinin yaptığı el işlerini görerek heveslenen Erdinç Şen, “12-13 yıl önce annem el işi örerken ben de bu işe merak sardım. Tabii, o zamanlarda annem bana izin vermezdi. Ben de kendimce iplerle oynamaya başladım. Sonra kendimce örmeye başlayınca ilk bileklik yapmaya başlayarak sahilde ve bazı yerlerde bu yaptıklarımı sattım. Ardından becerilerim genişledikçe file ve hamak örmeye karar verdim. Yani iple olabilecek gördüğüm her şeyi örebilirim” şeklinde konuştu.

“Sürekli iplere düğüm atarak kendimi geliştirdim”
Annesinin yaptığı el işlerini görmesi üzerine örgüye merak sarmasından sonra gizlice kendisinin de el işi örmeye başladığını söyleyen Erdinç Şen, “Ben küçükken annem elişi örerdi. Bunlar oya ve ilif gibi ürünler oluyordu. Sonra annemin yanında dura dura ben de bu örme işini gizli gizli anlamaya başladım. Hatta sınıfta okulda bile benim elişi becerim çok iyi olduğundan öğretmenlerim beni bu konuda çok takdir ederdi. Bu işi öğrenmenin en güzel yolu ise sürekli iplere düğüm atarak kendimi geliştirebildim. Attığım her düğümlerle kendimi geliştirdikten sonra bileklikle başlamamla beraber bunu kendi sanatım haline getirmeye başladım” dedi.

“Yeşilçam filmlerinden gördüğüm için file yapmaya karar verdim”
İzlediği yeşilçam filmlerinden esinlenerek o dönem yaşanan yıllardaki filenin aynısını yaptığını söyleyen Erdinç Şen, ”Yeşilçam filmlerde gördüğümüz filelerin birebir aynı orijinal filelerindendir bu yaptıklarım. Buraya yaptığım fileler orta boydur. Bunların büyükleri olan battal boy vardır ancak ben şu ana kadar örmedim” İfadelerinde bulundu.

“En büyük siparişi Ordu Büyükşehir Belediyesi verdi”
Ordu Ünye’de özel bir firmayael işi ürünleri yaparak Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin büyük ölçüde yaptığı ürünlerini beğenmesinden sonra büyük bir siparişte bulunduklarını söyleyen Şen, “Ben bu fileleri yaptıktan sonra Ünye’de bir yere veriyorum. Onlar da benim işçiliğimin ücretini veriyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarına 5 bin adet dağıtmak için benim çalıştığım firmayla görüşerek sipariş istemişler” şeklinde konuştu.

“40 dakikada bir tane örüyorum”
Günlük olarak, yaptığı filelerden yaklaşık 10 ila 15 adet üretebildiğini söyleyen Şen, “Şu ana kadar teslim ettiğim 2 bin adet file var. Ancak normal zamanlarda saatte bir tane file örerken, çok yoğun siparişlerde ise 40 dakikada bir file örebiliyorum” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: İHA