Amerikan Merkez Bankası FED Faiz Kararından Sonra Dolar Ne Durumda?

Amerikan Merkez Bankası FED dün akşam Türkiye saati ile 21:00’da faiz kararını açıklamıştı. FED Nisan ayı toplantısının ardından kameralar karşısına geçen FED Başkanı faiz oranını yüzde 0,25 olarak paylaştı. Toplantıdan sonra önemli açıklamalar yapan FED Başkanı Jerome Powell, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için tüm tedbirlerin alındığını ancak Amerika ekonomisinin ikinci çeyreğinde ciddi bir daralmanın görüleceğini söylemişti. Powell ayrıca toparlanma aşamasına geçiş sürecinde zemin oluşturmak için ve kredi akışının sağlanabilmesi amacıyla faiz kararının aldıklarını dile getirdi.

Öte yandan Amerikan Merkez Bankası FED, pandemi ile mücadele kapsamında alınan ekonomik kararların istikrarlı bir şekilde sürdürüleceği ve alınmaya devam edileceğini aktardı.

Dolar FED Faiz Kararı Sonrası Yükselir mi?

Uzmanlar FED faiz kararı sonrasında dolarda düşük bekliyor. Ancak bugün dolar fiyatlarına bakıldığında herhangi bir hareketliliğin yaşanmadığı görülüyor. İlerleyen günlerde sürecin nasıl ilerleyeceğini ve dolar kurunun kaç liradan işlem göreceği rahatlıkla fark edilebilecek.

Dolar Bugün Ne Kadar?

30 Nisan 2020 dolar bugün 6,99 TL’den işlem görüyor. FED faiz kararı sonrasında dolardaki hareketlilik henüz başlamazken birçok uzman doğal seyrin devam edeceğini düşünüyor. Ayrıca dolarda düşüş bekleyen pek çok ekonomiste göre dolarda yaşanacak düşüşün yatırımcıları altın ve euro’ya yönlendireceği belirtildi.

Euro Ne Kadar?

Euro bugün 7,60 TL’den işlem görüyor. Uzun bir süredir yükselişte olan Euro da dolar kurunda yaşanan hareketliliğe bağlı olarak yeniden yükselişe geçebileceği düşünülüyor.