Amerika’da Yeni Ekonomik Kriz: Ülkede Madeni Para Kalmadığı İddia Edildi!

ABD genelinde hizmet veren bankaların madeni para bulmada sıkıntı yaşadığı iddia edildi. Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Powell, “Pandemi sebebiyle ekonomi kapandı ve bu yüzden para akışı da durdu. Pandemiye karşı alınan tedbirler sebebiyle darphane para basımını azalttı ve bu yüzden madeni para krizi ortaya çıktı” dedi.

ABD’de koronavirüs’ün ekonomik anlamda ortaya çıkardığı sorunlar devam ederken Tennessee Kongre Üyesi Rose’dan da önemli bir açıklama geldi. Yapılan bir toplantıda söz alan John Rose, “Tennessee bölgesindeki bir bankada bu hafta sonuna kadar madeni para bitecek. Ancak bir sabah uyandığımız zaman ‘Hiçbir bankada para kalmadı’ manşetlerini asla görmek istemeyiz. Ayrıca bankalar da müşterilerine nasıl bir açıklama yapacağını henüz bilmiyor” dedi.

Bu açıklama üzerine FED Başkanı Powell’da yeni bir açıklama yayınladı ve  “Ekonominin tekrardan açılmasıyla beraber rezerv bankalarla ve darphaneyle beraber çalışmaktayız. Yaşanan bu problemin elbette farkındayız ve sorunun da geçici olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca bu konuda bir ilerleme kaydettiğimizi de görmekteyiz” şeklinde yanıt verdi.