Amasya’da Mayıs Ayı İçerisinde Günlük 82 Ton Çiğ Süt Toplandı!

Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği öncülüğünde geride bıraktığımız Mayıs ayı içerisinde günlük 82 ton çiğ süt toplandığı açıklandı.

Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne üye olan üreticilerin işletmelerinde üretim sağladıkları çiğ sütler, 5 ana merkez ve köy merkezleri içerisinde bulunan yerleşik süt soğutma tanklarına alınması ile Mayıs ayı içinde günlük 82 ton çiğ süt miktarının üretimi sağlandı.
Amasya ilinin genelinde 133 adeti köylerde olan süt evlerinde ki üreticiler, üretmiş oldukları sütleri sabah ve akşam teslim alım yaparak anlık soğutulma sağlıyor. Ayrıca Merzifon, Suluova, Gümüşhacıköy, Amasya Toklucak ve Göynücek ana merkezlerinde bulunan laboratuvarlarda tüm kalite kontrolleri yapılarak süt sanayine sevkiyatları gerçekleştiriliyor.
Üretimi yapılan sütlerin bir kısmı birliğin kendi markası olan Amesia adına süt ürünlerinin yapımında kullanılmakta. Ayrıca mevsimsel fazlalıktan ve Ramazan Bayramı’ndan dolayı elde kalan sütler, süt tozu kulesi olan firmalarla anlaşma yapılarak yağsız süt tozu ve krema elde ediliyor.
Üretilen sütlerin bir bölümü de günlük pastörize edilerek 3 ila 5 litrelik pet ambalajlar içerisinde Amesia markasıyla, Amesia bayilerinde,  Amesia satış mağazalarında ve e-ticaret sitesi üzerinden güvenli kargolama yöntemi ile tüketicilerlin kullanımına sunuyor.

Kaynak: İHA