Altın Yatırımı Nasıl Yapılır

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde az çok birikimi olan herkes, birikimlerini değerlendirebilecek bir yatırım aracı aramaktadır. Birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz pek çok yatırım aracı bulunmaktadır ve altın da bu yatırım araçlarından yalnızca birisidir. Altın yatırımı geçmişten günümüze en kazançlı yatırım araçlarından birisidir ve genelde olumsuz koşullardan pozitif yönde etkilenmektedir. Bu yazıda sizlere altına yatırım yapabileceğiniz birkaç alandan bahsedeceğiz.

Altın Tahvilleri

Altına yatırım yapabileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Altın tahvilleri de bu alanlardan yalnızca birisidir. Altın tahvillerine yatırım yapmak, altına fiziki olarak yatırım yapmaktan çok daha karlı bir yatırım olmaktadır. Bugün 100 gram ile yapabileceğiniz bir altın tahvili yatırımı size 4 yıl sonra 110 gr altın olarak geri dönebilmektedir. Yani altına TL olarak da değil bizzat altın olarak faiz alırsınız. Altın tahvillerine uygulanan faiz oranı yıllık ortalama %2,4 civarındadır.

Kuyumcudan Fiziki Altın Almak

Altına yatırım yapabileceğiniz bir diğer alan ise bizzat fiziki altın alarak altın yatırımı yapmaktır. Fiziki altın almak için çok fazla seçeneğiniz yok hemen en yakın kuyumcuya gider ve fiziki altın alırsınız. Fiziki altın, çalınma riskleri ve kaybolma ihtimalleri nedeniyle altın yatırımında tercih edilmemelidir. Ancak, günümüzde özellikle 40-50 yaş üstü bireyler altına fiziki olarak yatırım yapmayı tercih ediyor.

Bankadan Sanal Altın Almak

Bankada bir hesabınız varsa sanal olarak dijital altın alabilirsiniz. Bu altınlar gerçekten alınmış gibi olacak ve piyasaları etkileyecektir. Sadece altınlarınızı sarı sarı göremeyeceksiniz her şey bu kadar. Altınlarınızı internet şubeden veya mobil ve geleneksel şubeden bozdurabilirsiniz. Hesabınızdaki altınları Atm’den çekemez ve kullanmak için bozdurmanız gerekmektedir.

Altın Faizi

Altınınıza faiz alarak da altın yatırımı yapabilirsiniz. Bankalar altın mevduatına değişen oranlarda faiz uygulamaktadır. 10 gr ile açılabilen altın hesaplarına %1,25’e varan faiz alabilir ve mevduatınızı yüksek faiz ile değerlendirebilirsiniz.

Ne Kadar Kazanılır?

Altın yatırımı uzun vadeli bir yatırımdır kısa vadede kar da zarar da ihtimal dahilindedir. Ancak son 9 yıl istatistiklerine baktığımızda altın her yıl ortalama yüzde 20 artış yaşamaktadır. 9 yıl önce altına 100 bin TL yatıran bugün mevduatını, 500 bin TL’ye kadar yükseltmiştir.