Altın Uzmanından Dikkat Çeken Uyarı: Altın Satışları Rekor Kırabilir!

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını aynı zamanda ekonomik dengeleri de değiştirdi. Bahar ve yaz aylarında planlanan düğünlerin iptal olması nedeniyle ekonomik daralma yaşanırken altın alımlarında da durgunluk sürecine girildi.

Altın fiyatları pandemi sürecinde yükselirken yatırımcılar özellikle altına yönelmeye devam etti. Yatırım amaçlı alınan gram altınla ilgili yapılan araştırmada diğer altın türlerine göre daha çok tercih edildiği belirtildi. Sonuç olarak kuyumcu sektöründeki daralmalar da buna bağlı olarak gelişti.

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, yaşanan bu gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Baransel, “Salgın sebebiyle bu sektörde gerçekten ciddi daralmalar yaşandı. Fakat normalleşme adımlarının atılmaya başlanması büyük bir şans. Biliyorsunuz kuyumcular uzun süredir kapalıydı. Satışlar da doğal olarak etkilendi. Artık kuyumcular açık. Organizasyonlar da yapılmaya başlandı. Düğün sezonu da açıldığı için altın satışlarında ciddi bir hareketliliğin beklendiğini söyleyebiliriz.”

“Salgın zamanında yaşanan yüzde 50’lik daralma tamamen ortadan kalkabilir. Günümüzde alınan altınların bir çoğu zaten yatırımlık altınlar. İşçiliği olan ürünler çok tercih edilmiyor. Sonuç olarak ilerleyen dönemlerde altın satışlarında patlama yaşanabilir. Bu durum şüphesiz kuyumcuların da yüzünü güldürecektir.”