Altın Uzmanı Cüneyt Paksoy Yatırımcıları Uyardı! Altına Yatırım Güvenli mi?

Altın uzmanı Cüneyt Paksoy, milliyet.com.tr’nin canlı yayınında kendisine yöneltilen altın yatırımı sorusuna yanıtlar verdi. Peki altına yatırım yapılmalı mı? Altın güvenli mi? İşte detaylar…

Paksoy altının güvenli bir liman olduğunu ve bugün ki şartlarda altının hep yukarı yönlü hareket eden bir yatırım aracı olduğunu söyleyen Paksoy, bu haftadan sonra ONS altında yükseliş yaşanabileceğini aktardı. Haliyle geri çekilmelerin alım fırsatı olarak kullanılmaya devam edilmesini de söyleyen Cüneyt Paksoy, bu zamana kadar altına yatırım yapanların her zaman kazandığını da anımsattı.

Canlı yayında Mahmut Ekici’nin sorularını yanıtlayan Cüneyt Paksoy’un altına ilgili açıklamaları şu şekilde;

“Normallerin dışında kalan bir zaman yaşıyoruz. Doların aşağı geldiğini de görmeye başladık. Çünkü piyasa virüsün artık yok olduğunu görmek istiyor. Ayrıca gelişen ülkelere göre Türk Lirasının değer kaybı da sınırlı. Sosyal ve ekonomik açıdan tüm verilere bakmak gerekiyor.”

“Dolar endeksi atılan adımlara rağmen yükselmeye devam ediyor. Ancak sahada atılacak yeni adımlar daha önemli. Dolar endeksine bakıldığında 100 seviyesinde. Bu seviyeler psikolojik seviyedir. Birçok para basıldı ve finans içinde kaldı bu paralar. Merkez Bankaları limitsiz ve sınırsız adım atıyor. Ama FED daha önce böyle adımlar atmadı. 2008 yılından bugüne kadar ilk defa yaşandı bu durum.”

Altın Yükselişini Sürdürür mü?

Cüneyt Paksoy’a sorulan altındaki yükseliş devam eder mi sorusuna, “Yaşanan bu süreçte altın genelde yukarı yönlü devam eden bir emtiadır. Bu hafta içinde ve diğer hafta ONS altında yukarı yönlü bir hareket oluşabilir. Gram altında 380 bandı alım için düşünülebilir aslında. Zaten bu zamana kadar altına yatırım yapanlar hep kazandı. Geri çekilmelerin alım fırsatı olarak kullanılmaya devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aslında hem defansif hem de yatırım amaçlı.”

Petrol Fiyatları Ne Olur?

Cüneyt Paksoy petrol fiyatlarındaki dalgalanmalarla ilgili de açıklamalar yaptı. Petrol rakamlarının şok dalgaya girmemesi için 20 ile 40 dolar arasında tutulması gerektiğini söyleyen stratejist Cüneyt Paksoy, arz ve talep dengesinin oluşmadığı sürece petrolün düşmeye devam edeceğini dile getirdi. Benzin ve motorin fiyatlarının Türkiye için petroldeki dalgalanmanın pozitif yansıması olduğunu söyleyen Cüneyt Paksoy, cari denge için bu durumun olumlu olduğunu sözlerine ekledi.