Altın Hakkında Uzmanlar Ne Diyor? Altında Yükselme Bekleniyor mu?

Küresel bazda yaşanan pandemi, borsa piyasalarını da etkiledi. Hem ABD ve Çin arasında var olan ekonomik gerginlik, hem korona virüs salgını büyük küçük pek çok yatırımcıyı yatırımlı güvenli liman olan değerli madene yani altına yöneltti. Borsa piyasasının inişli çıkışlı olması, altına olan talepleri arttırdığı için altın fiyatında son dönemlerde rekor yükseliş yaşandı. Son olarak Pekin yönetiminin Hong Kong için düzenleme yaptığı haberi ve ABD’nin buna tepki vermesi de altın fiyatına etkisini gösterdi. Fakat altın hakkında uzmanlar, altın fiyatlarında yaşanan bu artışların sonrasında yükseliş eğiliminin durma noktasına gelebileceğini işaret ediyor.

Altın ons fiyatı, bu yıl pandemi kaynaklı olarak yüzde 10’dan daha fazla artış yaşadı ve Son yedi yılın en yüksek seviyesi olarak 1,746.50 USD’yi gördü. Altın fiyatları için uzmanlar, yaşanan artış sonrasında artışın durabileceğini ifade ediyor.

Altın Fiyatının Artma Nedenleri

Altın fiyatların son yılların en hızlı yükselişini yaşadı. Ocak ayından analistler tarafından yapılan anket sonuçlarının üzerinde altın fiyatı gerçekleşti. Ocak ayında yapılmış olan tahminlere göre altın fiyatının bu yıl içerisinde ortalama olarak 1,546 USD olması bekleniyordu fakat altın fiyatı 1,746.50 USD olarak değerini buldu. Günümüzde iç piyasada altın gram olarak 380 TL’ye, çeyrek altında 620 TL seviyelerine çıktı.

Altın fiyatlarının bu denli artış göstermesinin ardında ekonomik karmaşıklığın yanı sıra merkez bankalarının politikaları da yer alıyor. Merkez bankalarının tahvil getirilerini aşağı çekmesi, diğer varlıkların değerinin düşmesine neden oluyor ve piyasada enflasyon kaygısı yaşanıyor. Böylelikle altın, diğer yatırım araçlarına göre daha cazip bir konuma geliyor. Analistlerin yaptığı açıklamalara göre; piyasalarda daha fazla ekonomik destek beklentileri olduğu için altına olan talepler uzun vadeli olarak sürmeye devam edebilir.