Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek mi? Bugün Çeyrek ve Gram Altın Ne Kadar?

Altın fiyatları yeni güne küçük bir düşüşle başladı. Gram altın dün 389 liradan işlem görürken bugün 387 liraya geriledi. Çeyrek altın alış 628 lira, satış 636 lira. Altının ONS fiyatı da bugün düştü. ONS altın bugün 1,759 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcılar yarım altın ve Cumhuriyet altını fiyatlarını da merak ediyor. Yarım altın alış 1,256 lira, satış 1,271 lira. Cumhuriyet altını alış 2,512 lira, Cumhuriyet altını satış 2,533 lira.

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

Altın fiyatları son günlerde yükselmeye devam ederken ABD ekonomisinde yaşanan gelişmeler ONS altının yükselmesine sebep oluyor. ONS altın yükselirken aynı zamanda gram altın rakamları da yukarı yönlü hareket ediyor. Öte yandan koronavirüste ikinci dalga beklentileri de altının yükselmesine sebep oluyor. Örnek olarak dün 1,760 dolar olan ONS altın bugün 1,759 dolara geriledi ancak uzmanlar altının ons fiyatının 1,800 dolara kadar yükselebileceğini belirtiyor.

Altın fiyatlarının yükselmesine neden olan bir diğer etken de dün ABD Çalışma Bakanlığı tarafından paylaşılan veriler. Bakanlık verilerine göre son 7 güne ABD’de 1 milyon 400 binden fazla kişi işsizlik maaşına başvuru gerçekleştirdi. Bu rakama göre Mart 2020’den bugüne kadar sadece ABD’de 47 milyon kişi işsizlik maaşına başvuruda bulundu. Bu durumda ABD Ekonomisi etkilenirken ayrıca dolar ve altın fiyatlarına yansıması da farklı olabiliyor.

Analistler yıl sonuna kadar güvenli liman olarak görülen altın fiyatlarındaki yükselmenin devam edeceğini belirtiyor.