Altın Fiyatları Rekor Seviyede Yükselmeye Devam Ediyor! 23 Haziran 2020 Salı Gram Altın, Çeyrek Altın Ne Kadar Oldu?

Ekonomik ve siyasi veri akışı küresel ölçekli olarak devam ederken altın fiyatları da bu verilere göre pozisyon alıyor. Son haftalarda yükseliş trendine giren altın fiyatlarıyla ilgili uzmanlar da açıklamalarına devam ediyor. Peki, altın yükselmeye devam eder mi? Uzmanlardan altın yorumları, gram altın ne kadar, çeyrek altın ne kadar sorularının kapsamlı yanıtları haberimizde.

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

İlk olarak pandeminin tekrar yayılmaya başlaması ve birçok ülkede etkisini sürdürmesi nedeniye piyasalar hareketlendi. Bununla beraber güvenli liman olarak bilinen altın fiyatları da yükselmeye başladı. Üstelik son 8 yılın doruk noktasına doğru yaklaşan altın fiyatlarıyla ilgili uzmanlar da açıklamalarını sürdürüyor.

Yalnızca salgından dolayı değil, ABD ve Çin’in rekabet ekonomisine dayalı adımları da altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Geçen hafta Çin’in ulusal güvenlik yasasıyla ilgili uygulamaya başladığı değişimlerin yanı sıra ABD Başkanı Trump’ın Çin – ABD ilişkilerini tam anlamıyla koparacağını söylemesi, piyasalarda ciddi bir tedirginliğe neden oldu. Elbette dünyanın en büyük iki ekonomisinde yaşanan gerilimler artık piyasayı da etkilemeye başladı.

Uzmanlar altın fiyatlarında yaşanabilecek düşüşlerin kalıcı olmayacağını düşünüyor. Yani kalıcı bir düşüş yaşanmayacağını söyleyen uzmanlar yükseliş trendinin devam edeceği yönünde görüş bildiriyor.

23 Haziran 2020 Gram, Çeyrek, Yarım Altın Fiyatları

Gram altın bugün 385 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın alış 628 lira, satış 632 lira oldu. ONS altın ise 1,752 dolara kadar yükseldi.

Öte yandan yarım altın alış 1,252 lira, satış 1,263 lira oldu. Cumhuriyet altını alış 2,506 lira, satış da 2,520 liradan işlem görüyor.