Altın Fiyatları Haziran Ayında Yükselir mi? Altındaki Hareketliliğin Nedenleri

Altın fiyatları haziran ayında yükselir mi sorusu, altının sürekli olarak değer kazanması ve fiyat yükselişine geçmesi nedeniyle yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Korona virüs sürecinde risksiz yatırım araçlarına yönetilmesi nedeniyle altın fiyatlarında da hızlı bir yükseliş yaşanıyor. Salgın hastalığın ne zaman son bulacağı bilinmezken, yatırımlarını altına yönlendirecek olan tüm büyük veya küçük ölçekli yatırımcılar piyasada yapılan altın yorumları üzerinden yatırım davranışlarını gerçekleştiriyor.

25 Mayıs’ta altın 1740 seviyesinde gerçekleşti. Altında aşağı yönlü hareketlilik kendisini göstermeye devam ediyor. Fakat korona virüs salgınının devam etmesi ve Çin ile ABD arasındaki ticaretin yeniden başlaması Haziran ayında da XAU/USD paritesinin yükseliş göstereceği beklentilerini oluşturuyor. Altın fiyatlarına Hong Kong haberleri etki ediyor.

Hong Kong Haberleri Volatiliteyi Arttırıyor

Çin tarafından Hong Kong’a ulusal güvenlik yasasının uygulanacağı haberleri borsa piyasasına ve dolayı ile altın fiyatına da etki ediyor. Hong Kong’a uygulanması planlanan yasa haberlerine karşı ABD Başkanı Trump’ın bu durumda tepki vereceklerini açıklaması, iki ülke arasındaki gerilimin artmasına neden oluyor. Zaten Çin ile ABD arasında daha önceden yaşanan ekonomik gerilim, korona virüs salgını ile de artmıştı. Pekin yönetiminin Hong Kong’a uygulayacağı haberleri var olan gerilimin daha da artmasına neden oluyor. Bu koşullar altında altın fiyatlarında volatilite yükselişi gözlemleniyor. Dolayısı ile Mayıs ayının son günlerinde yaşanan bu gelişmeler, Haziran ayında altın fiyatlarında yükseliş yaşanabileceği düşüncesini oluşturuyor.