Altın Fiyatları Bugün Ne Durumda? 15 Temmuz 2020 Gram, Yarım, Çeyrek Tam Altın Fiyatları

Altın fiyatları düşük bir oranda geriledi. Gram altın 0.19, çeyrek altın ise 0.12 oranında değer kaybetti. Ancak geçtiğimiz haftaki yükseliş trendini koruyan altın fiyatlarıyla ilgili uzmanlardan da yorumlar gelmeye devam ediyor. Bu süreçte gram altın 400 lira olacak mı, çeyrek altın ne kadar, ONS altın ne kadar olur gibi sorular da merak ediliyor. Ekonomikredi.com olarak tüm detayları sizler için paylaşıyoruz.

15 Temmuz 2020 Canlı Altın Fiyatları

Altın fiyatları bugün yatay seyirde. Gram altın 398 liradan işlem görürken çeyrek altın alış 649 lira, çeyrek altın satış 656 lira oldu. ONS altın ise 1.805 dolara yükseldi.

Bugün yarım altın alış 1.295 liradan, yarım altın satış 1.311 liradan işlem görüyor. Cumhuriyet altını alış 2.590 liradan, satış da 2.611 liradan işlem görmeye devam ediyor. Son zamanlarda yükselmeye devam eden altın fiyatlarıyla ilgili uzmanlar da bu yükselişin sürebileceğini düşünüyor.

Ekonomist Selçuk Geçer’den Dikkat Çeken Yorumlar

Altın fiyatlarıyla ilgili ekonomistler de yorumlarını paylaşıyor. Bu süreçte pandeminin de etkisiyle altın fiyatları yükselirken ons altın geçen hafta 1.814 dolara kadar yükselmiş ve rekor kırmıştı. Aynı şekilde gram altın da 400 lirayı aşmıştı. Ekonomist Selçuk Geçer’in altın yorumu ise şu şekilde;

“Altında sapan etkisi var. Peki, bu ne demek? Altın riskli ortamların aslında 1 numaralı emtiası olarak biliniyor. Tüm dünyada savaş kaygısı, siyası veya ekonomik kaygılar artınca altına ilgi artmaktadır. Nedeni ne? Tamamen güvenli liman olması. İlerde olumsuz bir durum yaşanırsa altına yönelim söz konusu olacaktır. Üstelik büyük yatırımcıların yanı sıra artık hane halkı da altına yöneliyor. Son 20 senede tüm dünyada dolar fiyatları da aynı şekilde yükseliyor. Ama burada en kritik meselenin altın olduğunu söylemekte yarar var.”

“Bu gibi dönemlerde altına talep artar. Altın fiyatlarının yükselmesine neden olan riskler bitti mi peki? Bu soru çok önemli. Tabi koronavirüs aşısı bulundu mu, dünyadaki küresel kriz bitti mi ya da işsizlik riski sona erdi mi gibi soruların da yanıtlanması gerekiyor. Ekonomik risklerin yanı sıra sağlık alanındaki gelişmeler de altın fiyatlarına etki ediyor.”

“Altın fiyatları bu bantlarda bir süre daha işlem görebilir. Dolar kuru da 6.86’ya sıkıştı ancak büyük bir patlama yaşayabilir. Tam zamanı bilinemez. Altının ons fiyatında yaşanan yükselişler de yatırımcıları korkutabilir. Altının aslında nasıl ivme kazandığına bakmalı.”