Altın Borcu Olanlar Dikkat: Altında Yeni Bir Yükseliş Trendi Bekleniyor!

Altın fiyatlarında yükseliş trendi devam ediyor. Gram altın ve çeyrek altın fiyatları yükselirken altın borcu olanlar için son zamanların en dikkat çeken uyarılarından biri yapıldı. Dünyaca ünlü bir danışmanlık firması, altın fiyatlarının ilerleyen dönemde ciddi bir yükseliş trendine geçeceğini dile getirdi. Buna göre altın değerlendirmesi kapsamında tarihin en üst noktalarının görülebileceği vurgulandı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle pek çok ülkenin ekonomisi ciddi zarar gördü. Avrupa, Çin ve ABD başta olmak üzere altın fiyatlarının dalgalı seyretmesi, uzmanların dikkatinden kaçmadı. Bununla beraber 2012 yılından günümüze kadar tarihin en yüksek rakamlarına ulaşan ONS altın fiyatları hakkında dikkat çeken bir açıklama yapıldı. Peki, altın yükselecek mi? Altın fiyatları ne durumda? Uzmanlardan son dakika altın analizleri haberimizde.

Altında Hızlı Yükseliş Bekleniyor!

Uluslararası danışmanlık şirketi olan Van Eck’te yönetici olarak çalışan Joe Foster, altın fiyatlarıyla ilgili analizler yaptı. Altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini söyleyen Foster, önümüzdeki 12 aylın dönemde çok ciddi bir yükseliş beklediğini söyledi.

Altın stratejisti Foster, altın fiyatlarının özellikle de ilerleyen 1-2 yıl içinde ön görülmedik senaryoları beraberinde getirebileceğini söyledi. Enflasyonda yaşanan döngülere karşılık ONS altındaki beklentilerini bu şekilde ifade eden Joe Foster, 12 aylık dönem sonunda ONS altın fiyatının 2.000 dolara kadar çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

Foster’in yaptığı analizde, aşağıdaki maddelerin altın fiyatları üzerinde etkili olacağı vurgulandı;

  • Finansal sisteme yüksek miktarda likidite aktarılıyor. Bu durum ekonominin iyileşmesi halinde enflasyonun çift haneye yükselme ihtimalini beraberinde getiriyor.
  • Küresel kapanmalar, talepteki düşüşü artırıyor. Bununla beraber zayıf ekonomiler ön plana çıkıyor.
  • Şirket ve kamu borçları kritik düzeylere ulaştı. Borçlanma durumlarının artması halinde daha çok iflas ile karşılaşılabilir.
  • Temsili para sistemine olan güvenin kaybolarak sistematik bir çöküş ihtimalinin olması.

ONS Altın Ne Kadar?

Geçtiğimiz haftalarda 1,700 dolara kadar gerileyen ONS altın şu sıralar 1,749 dolar seviyelerinde. Foster’in analizine göre ilerleyen 12 aylık dönemde ONS altın fiyatları 2.000 dolara kadar çıkabilir.

ONS altının yükselmesine paralel olarak gram altın da yükseliyor. 382 TL’den işlem gören gram altın da geçen hafta ciddi bir yükselme trendine girmiş ve 394 TL’ye kadar ulaşmıştı. Düşüşün ardından gram altın yükselişini sürdürüyor.