Akaryakıtta Beklenen İndirim Bugün Yapılacak mı?

Motorinin litre fiyatlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bu gece yarısından sonra motorin litre fiyatlarına indirim bekleniyor. Ayrıca petrol fiyatlarındaki genel düşüşle beraber motorinde de beklenen indirim tutarlarının ne kadar olacağına dair henüz net bir bilgi paylaşılmadı.

Motorinde Ne Kadar İndirim Yapılacak?

Küresel piyasada petrol fiyatları düşmeye devam ediyor. Bu düşüşün motorin fiyatlarına olumlu yansıyacağı düşünülürken Rusya ile Suudi Arabistan’ın OPEC toplantısının ardından yaklaşması ve ABD’nin de petrol üretimiyle ilgili yaptığı açıklamalar petrol fiyatlarının dalgalanmasına neden olmuştu. Bununla beraber küresel piyasalarda arz talep dengesi oluşmuş ve petrol fiyatları düşmeye başlamıştır.

Petrolün varil fiyatlarındaki indirimlerden sonra akaryakıt fiyatlarında da indirim olacak mı sorusu gündeme gelirken sektör temsilcileri konuyla ilgili düşüncelerini paylaşmaya başladı. Bu bilgilere göre petrol fiyatları sayesinde yaşanabilecek indirimlerin motorin fiyatlarına 10 kuruş olarak yansıyacağı düşünülüyor. Bu indirimle ilgili net açıklamanın ise Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılacağı tahmin ediliyor.

Söz konusu 10 kuruşluk indirimin yapılması halinde 16 Nisan 2020 gece yarısından sonra pompa fiyatlarına yansıtılacak. Yani bu gece yarısından itibaren pompada 10 kuruşluk indirim yapılmış olacak.

15 Nisan 2020 tarihli petrol fiyatları yüzde 4 oranında düşerek 28 dolara kadar geriledi. Geçen hafta bu rakam 30 dolar seviyesindeydi. Bu nedenle petroldeki düşüşün motorin fiyatlarına indirim olarak yansıması bekleniyor.