Ak-Pres Yeni Yatırımı Sektörde Fark Yarattı!

Sakarya’daki fabrikası için, Küçükoğlu Holding bünyesine mensup şirketlerden Ak-Pres,  bin 600 tonluk, değişken hızlı transfer pres makinesi satın alımı yaptı.

Ak-Pres yapmış olduğu yeni yatırımı ile hammadde kesimi, sac şekillendirme, boya ve kaynak olmak üzere tüm üretim süreçlerini tek çatı altında birleştirdi. Ak-Pres yapmış olduğu yatırım sayesinde sektörde dünya standartlarına ulaşarak farklı bir konuma geldi.  Alınan yeni makine, Türkiye’de kullanilabilecek değişken hızlı transfer pres makinesi, kullanılacak olan ilk Schuler marka servo motor transfer pres olma özelliği taşıyor.

Küçükoğlu Holding Sanayi Grup Başkanı Tolga Türkaslan, iş ortaklığı yapmış oldukları firmalara mekanizma, kaporta, gövde parçaları ve yüksek teknolojide şase üreten Ak-Pres’in, biri bin 200 ton transfer pres olmak üzere çok sayıda yeni nesil pres makinası ile üretim yapabildiklerini ifade etti. Almanya’dan yeni getirilen ileri teknoloji ürünü Schuler Servo pres makinesi ile makine parkurlarının gün geçtikçe daha da güçlendiğini belirten Türkaslan, bu yatırım ile mevcut soğuk şekillendirme yeteneklerinin en üst seviyeye çıktığını vurguladı.
Schuler servopres makinesinin çalışma sisteminin, diğer pres makinelerinden farklı bir yapıda olduğunu ve üretimde de büyük avantajlar sağladığını ifade eden Türkaslan, “Yüksek ve ultra yüksek mukavemetli yassı metallerin ve çok hassas alüminyum malzemelerin işlenmesi klasik preslerde zordur. Ancak servo motor pres makinaları sahip olduğu teknoloji sayesinde yavaşlatma ve hızlandırma özelliğine sahip. Çok hızlı iniş yapan pres, hassas parçalara daha yumuşak vuruş gerçekleştirerek ardından tekrar hızlanıyor. Bu özelliği sayesinde üretimi yapılan parçalar, yüksek hassasiyette zarar görmeden işlenebilmektedir” şeklinde konuşmasını tamamladı.
Tolga Türkaslan, Schuler’in, pres makinesi üretiminde bulunan dünyanın en yetkin ve etkili  firmalarından birisi olduğunu vurgularken, en güncel ve son teknoloji ürünü servo pres makinesinin Türkiye’de ilk kez Ak-Pres tarafından satın alındığının da altını çizdi. Ak-Pres’in Sakarya ve Bursa’daki toplam 50 bin metrekarelik alana sahip fabrikalarında otomobil üreticilerine şekillendirilmiş saç parçaları ve her türlü birleştirme prosesi ile gövde parçaları ürettiğini kaydeden Türkaslan, yeni makine ile ağırlıklı olarak Mercedes Almanya’ya üretim yapacaklarını bildirdi.
Schuler’in Servo Direct teknolojisinin bulundukları sektör içerisinde fark oluşturacağını, yeni kalıplara yatırım yapmaya gerek olmadan, kapasite azaltımına gitmek zorunda kalmayarak bir veya iki klasik presten tasarruf imkânı sağlayacağını belirten Tolga Türkaslan, Servo Direct teknolojisinin verimli enerji yönetim sistemi ve yüksek üretim esnekliği sayesinde geleneksel baskı makinelerine oranla yüksek verimlilik imkânı sunduğunu ifade etti. 3 Aks transfer sistemine sahip servo presin, otomasyan altyapısı ile hammaddenin el değmeden makineye girişinin sağlandığını ve bitmiş ürün halinde makineden çıkışı sağladığını dile getiren Türkaslan, “Yüksek verimlilik seviyelerinde kullanılabilir özelliği, daha uzun kalıp ömrü, daha düşük servis ve bakım maliyetleri, enerji tasarrufu, servo transfer presin bize sağlayacağı avantajlar olarak öne çıkacaktır. Bu avantajları sayesinde, en üst kaliteli ürünlerimiz en rekabetçi fiyatlar ile tüm yerli ve yabancı müşterilerimize güç katacaktır” ifadesinde bulundu.
Küçükoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Küçükoğlu da sektör içerisinde yatırıma ve üretime devam ettiklerinin altını özenle çizdi. Oğuzhan Küçükoğlu, Ak-Pres, Toksan, Akteknik, Ak Automotive, Toyota Plaza Aktoyile Türkiye’de İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Slovenya’da da Koper’deki fabrikalarında dünyanın birçok otomobil firmasına parça ürettiklerini vurguladı. Küçükoğlu, dünya devlerine parça ürettiklerini ve ihracat ağırlıklı üretim gerçekleştirdiklerini belirterek şunları da sözlerine ekledi:
“35 yıllık üretim tecrübemizi yüksek teknoloji ve uzman ekiplerimizle birleştirerek kocaman bir aile olduk. Sürdürülebilir şekilde ilerletmek istediğimiz büyüme hedefimiz ve buna uygun yatırımlarımızla Türkiye ekonomisine güç katmaya devam ediyoruz. AR-GE çalışmalarımız ve yüksek katma değerli üretimimiz ile sektörümüzün gelişmesine katkı sunuyoruz. Dünyadaki teknolojiyi yakından takip ederek küresel pazarda söz sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz”.ifadelerinde bulundu.

Kaynak: İHA