Aile Bakanlığı 1000 TL Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1000 TL nakdi yardım ile ilgili süreci değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 2.3 milyon haneye nakdi destek kriterlerinin belirlendiğini söyleyen Bakan Selçuk, önümüzdeki hafta itibariyle ödemelerin başlayabileceğini dile getirdi.

Aile Bakanlığından 1000 TL Nakdi Destek!

Bakan Selçuk, koronavirüse karşı ekonomik tedbirler kapsamında kesintisiz olarak desteklerin devam ettiğini söyledi. Bununla beraber önümüzdeki hafta 2.3 milyon haneye yardım ulaşacağını planladıklarını söyleyen Bakan Selçuk buna göre toplamda 4.5 milyon haneye ulaşacaklarını da dile getirdi. Faz 3 için de e-Devlet üzerinden başvuruların form olarak alınacağını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tespit edilemeyen ailelere bu şekilde ulaşacaklarını ifade etti.

Bakan Selçuk’un açıklamaları şu şekilde; “232 bin firma bu süreçte kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptı. Ödemeleri tamamladıktan sonra uygunluk sürecine bakıyor olacağız. Hatalı bir başvuru var ise sorumluluğu çalışanlarda olmayacak. 1000 TL nakdi yardım konusunda Faz 2’de kriterleri zaten tespit etmiştik. Umduğumuz şey haftaya 2.3 milyon haneye bu yardımları ulaştırmak. Bizim bu noktada istediğimiz bir diğer şey, çalışanlarımızı korumaktır. Bunu iş akdi devam ederken sürdürmek istiyoruz. İstihdamı korumak ve fesih yasağı için oluşturduğumuz sistemde ilerliyoruz.”

Bakan Selçuk ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla beraber koronavirüsten etkilenen vatandaşların ihtiyaçları adına kullanmak için sosyal yardımlaşma vakıflarına ek kaynak aktaracaklarını söyledi. Ek kaynağın yaklaşık 352 milyon TL olacağını da dile getirdi.