Aile Bakanı Selçuk’tan 1000 TL Pandemi Desteği Açıklaması

Birinci ve ikinci fazı tamamlanan ve 3. faz kapsamında sunulmaya devam edilen 1000 TL pandemi desteği, PTT üzerinden alınıyor. Başvurularını TC kimlik numarasının son hanesine göre hafta içi yapabilen vatandaşlar pandemi parasıyla ilgili sorgulamayı e-Devlet üzerinden gerçekleştiriyor. Ayrıca 1000 TL sosyal yardım parası başvuruları da yine e-Devlet üzerinden tamamlanıyor.

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen vatandaşlara verilen 1000 TL PTT yardım parasına başvurular devam ederken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından Twitter resmi hesabı üzerinde önemli bir açıklama yapıldı.

Bakan Selçuk’tan Pandemi Desteği Açıklaması

Bakan Selçuk, resmi sosyal medya hesabı Twitter üzerinden 1000 TL’lik pandemi desteği hakkında açıklamalar yaptı. Açıklamada salgın sürecinin henüz ilk aşamasında başlatılan 1000 TL ödemelerinin kaç kişiye ulaştığı belirtildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da etiketleyerek bugüne kadar 5 milyon 500 bin vatandaşa biner TL destek verildiğini aktardı. Ayrıca Vefa Sosyal Destek Grupları sayesinde ihtiyaç sahiplerine ev ev giderek bu yardımların aktarıldığını söyledi.

1000 TL Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar TC kimlik numarasının son hanesine göre hafta içi her gün pandemi parasına başvuru yapabiliyor. Bu kapsamda;

  • TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar Pazartesi günleri
  • TC kimlik numarasının son hanesi 2 olanlar Salı
  • TC kimlik numarasının son hanesi 4 olanlar Çarşamba
  • TC kimlik numarasının son hanesi 6 olanlar Perşembe
  • TC kimlik numarasının son hanesi 8 olanlar Cuma günleri 1000 TL sosyal yardım parasına başvuru yapabilir.

E-DEVLET 1000 TL SOSYAL YARDIM PARASI ÖN BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Hafta sonları ise TC kimlik numarasının son hanesine göre değil, tüm vatandaşlar başvurularını yapmaya devam edebilir.

1000 TL Sosyal Destek Başvurusu Sorgulama

Aile Bakanlığı tarafından sunulan 1000 TL sosyal destek başvurusunun sorgulama işlemleri de yine e-Devlet üzerinden yapılıyor. Aşağıdaki linke tıklayarak başvuru sahipleri anında sorgulama sürecine dahil olabilir.

E-DEVLET 1000 TL SOSYAL YARDIM BİLGİLERİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

İlk 2 fazla kişi bazlı olarak verilen 1000 TL pandemi parası 3. faz kapsamında hane bazlı olarak sunuluyor. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar TC kimlik numarası ile PTT şubelerinden pandemi parasını alabiliyor.