ABD’de Koronavirüs Etkisi: Yüzlerce Şirket İflas Kararı Aldı!

Dünyayı etkisi altına alan ve özellikle de ekonomik süreçleri olumsuz etkileyen yeni tip koronavirüs, petrol üretimi yapan şirketleri de vurdu. Bu sene için tahmin edilen ekonomik büyüme beklentileri zayıf seyirli ilerlerken, petrol fiyatlarındaki düşüş, Amerika’daki yüzlerce şirketi iflasın eşiğine getirdi.

Houston Üniversite’sinden Ekonomist Ed Hirs’ın AA’ya yaptığı açıklamada, yatırımcıların yanı sıra bankalardan yeni kredi çıkmaması nedeniyle petrol sektöründeki şirketlerin iflas kararı alabileceği belirtildi. Amerikalı firmaların salgından önce sondaj programlarını ciddi anlamda azalttığını da söyleyen Hirs, açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Petrol sektöründe çalışma yapan çalışanlar aslında işlerini ilk kaybedenler oldu ne yazık ki. Amerika’da yaklaşık olarak 70 bin kişinin bu sektörde işini kaybetti düşünülüyor. Kısa dönem ham petrol üretimiyle ilgili gösterge olarak kabul edilen petrol sondaj kule sayısının 2 ay boyunca art arda düşüş göstermesi nedeniyle 425 adet azaldığını da söylemekte yarar var. Üstelik 9 ile 15 Mayıs tarihleri arasında en düşük seviye kaydedildi. Sadece petrol sondaj kulesi adedindeki düşüş sebebiyle ABD’deki petrol sektörünün yaklaşık 60 milyar dolar zarar ettiği biliniyor. Ayrıca petrolün varil fiyatının 30 doların altında kalması halinde aylık 24 milyar dolardan daha fazla kayıp yaşanabileceği düşünülüyor.”

Öte yandan Norveç merkezli bağımsız enerji araştırma kuruluşu olan Rystad Energy’nin paylaştığı raporda, petrolün ortalama 30 dolara düşmesi halinde önümüzdeki yıl Amerika’da 170 firmanın daha iflas edebileceği hatırlatıldı.