ABD Merkez Bankası FED’den Koronavirüs Kredileriyle İlgili Yeni Karar!

ABD Merkez Bankası 24 Nisan 2020 tarihli son dakika açıklamalarda bulundu. FED, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla uygulanan kredi programlarından yararlananları, faiz oranlarını ve kredi miktarlarını anlık olarak duyuracaklarını belirtti. Böyle bir planın olduğunu açıklayan FED, işletmelerle hane halklarında kredi akışını sağlayabilmek ve aynı zamanda ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla başvuralacak uygulamalarla ilgili yeni bir bilgilendirme yapacaklarını söyledi. Öte yandan FED, kendi program kapsamında kamunun detaylı olarak bilgilendirileceğini de sözlerine ekledi.

AA’da yer alan bilgilere göre FED’in açıklamasında hesap verilebilirlik ve şeffaflık ilkesine göre raporlama yapılacak. Finansal raporlamayla oluşturulan yeni politikada koronavirüs salgınının ekonomik etkisinin azaltılması amaçlanacak. Ayrıca devreye alınan kredi programlarından yararlananlar başta olmak üzere faiz oranları ve kredi tutarları, gelir bilgisi, ücret bilgileri ve toplam maliyet gibi detayların FED tarafından paylaşılması bekleniyor.

FED Başkanından Önemli Açıklamalar

FED Başkanı Jerome Powell konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Yaşadığımız bu zor süreçte FED olarak ekonomiyi desteklemek adına tüm faaliyetlerimizle ilgili kongreye ve kamuoyuna detaylı bilgi sağlamak amacındayız. Bu sayede hesap verilebilirlik ve şeffaflık taahhüdünde bulunuyoruz.”

İlerleyen günlerde FED’in aldığı kararların uygulanmaya başlanacağı düşünülüyor. Ayrıca FED Başkanı Powell’ın konuyla ilgili yeni bir açıklama yapabileceği de ABD gündeminde yer almaya başladı. Salgının devam etmesi ve yaşanan belirsizlik hali nedeniyle FED’in böyle bir karar aldığı düşünülürken tamamen şeffaflık ilkesine göre hareket edileceği yine FED tarafından vurgulanan durumlar arasında.