7 Mayıs Evde Bakım Maaşı Yattı mı? Engelli Bakım Parası Ne Zaman Yatırılacak?

Evde bakım parası yatan iller listesi, 1 Mayıs itibariyle vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Aile Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç engelliler için sunulan evde bakım maaşı her ay hesaplara yatırılmaktadır. Bu nedenle 7 Mayıs evde bakım parası hakkında araştırma yapanlar için haberimizin devamında güncel bilgileri paylaşıyoruz.

2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2020 yılı için evde bakım ödeneği memur maaş kat sayısı ile beraber zamlandı. Yüzde 5,49 oranında zamlanan ve 2019 yılında 1,384 TL olan evde bakım aylığı 2020 yılında 1,460 TL olarak veriliyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde bakım aylığı ya da engelli evde bakım maaşı, ikamet edilen il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma Müdürlüklerine yapılan başvuru sonucunda değerlendirilir. Değerlendirme sürecinde engelli bireyin ağır engelli raporunun olması şarttır. Ayrıca bakıcının ve engelli vatandaşın kimlik fotokopileri de müracaat sırasında sunulmaktadır.

7 Mayıs 2020 Evde Bakım Parası Yatan İller Açıklandı mı?

Bugün itibariyle evde bakım maaşı yatan iller henüz açıklanmadı. Geçen ayın 10. gününde Nisan ayının iller listesi paylaşılmıştı. Bu ay içinde de birkaç gün sonra evde bakım maaşı yatan illerin açıklanması bekleniyor.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak sorgulanabilir. Ya da evde bakım maaşını Ziraat Katılım Bankasından alan vatandaşlar 1 SMS ücreti ödeyerek sorgulama yapabilir. SMS ile sorgulama yapmak için BAKIYE yazarak 4747’ye mesaj göndermeniz yeterlidir.