500 TL Bayram Harçlığı ile İlgili Bakanlıktan Açıklama Yapıldı! E-Devlet Açık Kapı Üzerinden 500 TL Bayram Harçlığı Verilecek mi?

Açık Kapı uygulamasından 500 TL bayram harçlığı sürecini merak eden vatandaşlar son günlerde bu konuyu araştırmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını sebebiyle Aile Bakanlığının e-Devlet üzerinden ihtiyaç sahiplerine aktarmaya devam ettiği 1000 TL sosyal yardım parasının yanı sıra açık kapı uygulaması da merak konusu olmaya başladı. Özellikle de son zamanlarda 500 TL bayram harçlığı yatacak iddialarından sonra Bakanlık konuyla ilgili bir açıklama paylaştı. Peki, bayram harçlığı nedir, kime verilir, 500 TL bayram harçlığı yatacak mı? İşte bu soruların tüm yanıtları…

500 TL Bayram Harçlığı Verilecek mi?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının uygulaması olan Açık Kapıya e-Devlet üzerinden ulaşılıyor. Öncelikle Bakanlık 1. ve 2. faz sosyal destekleri kapsamında 1000 TL pandemi sürecini başlatmış ve bu uygulamadan ihtiyaç sahiplerine ödemeler yapmıştı. Şimdi de 3. faz 1000 TL başvuruları e-Devlet üzerinden alınırken sonuçlar da açıklanmaya başlandı.

Ancak son zamanlarda 500 TL bayram harçlığıyla ilgili merak edilen sorular gündeme gelirken bazı sosyal medya hesapları üzerinden de 500 TL açık kapı bayram harçlığı verileceği iddia edilmişti.

Yazar Faruk Erdem, Ramazan bayramına yaklaşırken özellikle de sosyal medyada çıkan bu haberlerle ilgili bir açıklama yaptı ve şunları söyledi;

“Bayram sürecinde emeklilere erken maaş ve ikramiye ödemesi yapılıyor. Bunun dışında olarak 500 TL bayram harçlığı ödemesi yapılacağı yönünde ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu söylemek gerekir. Resmi makamların dışında bu tür açıklamalara aldırış edilmemelidir.”

Bakanlıktan 500 TL Bayram Harçlığı Açıklaması

Görüldüğü üzere son zamanlarda sıkça araştırılan 500 TL bayram harçlığı uygulamasının olmadığı unutulmamalıdır. Ayrıca E-Devlet açık kapı uygulaması İçişleri Bakanlığı tarafından kullanılan bir uygulamadır. Ayrıca açık kapı uygulaması hakkında Bakanlığın açıklaması şu şekilde gerçekleşti;

“Sosyal medyada yayılan ve açık kapıdan başvurulduğu zaman bayram harçlığı ve buna benzer desteklerin yapılacağı hakkındaki haberler asılsızdır. Açık Kapı birimleri sosyal yardım ödemesi yapmak ya da yardım dağıtmak gibi bir göreve dahil değildir. Haliyle asılsız haberlere vatandaşların itibar etmemesi önemlidir.”

Aile Bakanlığı 3. faz 1000 TL pandemi desteği kapsamında başvuruları e-Devlet üzerinden almaya devam ediyor. TC kimlik numarasına göre başvuru yapabilir ve yine başvuru sonucunu e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.