5 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller Açıklandı mı?

Evde bakım aylığı yatan iller açıklandı mı? Vatandaşlar bu sorunun yanıtlarını araştırmaya devam ediyor. Nisan ayının 10. günü itibariyle yatırılan evde bakım aylıklarının Nisan destekleri tamamlandı. Vatandaşlar şimdi Mayıs ayı evde bakım parası yatan illeri merak ediyor.

5 Mayıs 2020 Evde Bakım Parası Yattı mı?

5 Mayıs evde bakım parası yatan iller henüz açıklanmadı. Geçtiğimiz ayın 10. günü itibariyle yatırılan bu desteğin Mayıs ayında da 10. gün itibariyle yatırılmaya devam edeceği düşünülüyor. Ekonomikredi.com olarak evde bakım maaşı yatırıldığı an sitemizden güncel olarak paylaşmaya başlayacağız.

2020 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu?

2020 yılında evde bakım parası zamlandı. Memur maaş kat sayısına göre zamlanan evde bakım aylığı 2019 yılında 1,384 TL’ydi. Bu sene yüzde 5,49 oranında yapılan zam ile beraber evde bakım maaşı 1,460 TL oldu.

Evde Bakım Aylığı Nasıl Sorgulanır?

Engelli evde bakım parası e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak sorgulanmaktadır. Alternatif olarak evde bakım parasını Ziraat Katılım Bankasından alan vatandaşlar telefonlarının mesaj kısmına giriş yaparak BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj göndererek de sorgulama yapabilir. Ancak e-Devlet sorgulama ücretsizken mesaj ile sorgulama yapmak 1 SMS olarak ücretlendirilir.

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evinde ağır engelli bakmakla yükümlü olan vatandaşlar bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl – İlçe Müdürlüklerine giderek başvuru yapabilir. Başvuru yapmak için engelli birey için devlet hastanesinde ağır engelli raporu alınması gerekiyor. Ayrıca bireyin 2 adet vesikalık fotoğrafı ile nüfus cüzdan fotokopisi ve bakıcının da kimlik fotokopisi başvuru belgeleri arasındadır.