4 Haziran 2020 Evde Bakım Parası Yatan İller Açıklandı mı? Haziran Dönemi Evde Bakım Aylıkları Ne Zaman Yatar?

4 Haziran 2020 Perşembe evde bakım parası yattı mı? Evde bakım aylığı alan vatandaşlar Haziran ayına girmemiz nedeniyle bu sorunun yanıtları araştırmaya başladı. Evde bakım aylığı her ayın 10. gününde yatırıldığı için muhtemelen önümüzdeki haftadan itibaren hesaplara yatırılmaya başlanacak.

Haziran 2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım aylığı Ocak döneminde memur maaş kat sayısıyla beraber yüzde 5,49 oranında zamlanmıştı. Buna göre evde bakım maaşı artık 1,460 TL olarak hesaplara yatırılıyor. Ayrıca her yıl zamlanan evde bakım maaşı geçen yıl 1,384 TL olarak aktarılıyordu.

Aile Bakanlığı tarafından sunulan desteklerden olan evde bakım maaşı, evde bakıma muhtaç engelli bireyler için veriliyor. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar devlet hastanelerinden alacağı ağır engelli raporunun yanı sıra 2 adet vesikalık fotoğraf ve kimlik belgesiyle ikamet edilen ildeki Aile ve Sosyal Politikalar il – ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilecek. Ayrıca bakıcının da kimlik belgesini başvuru sırasında takdim etmesi gerekiyor.

Evde Engelli Bakım Aylığı Nasıl Sorgulanır?

Evde bakım maaşı sorgulamak isteyenler e-Devlet üzerinden işlem yapabiliyor. Tamamen ücretsiz olan bu sorgulamada e-Devlet girişi yaptıktan sonra arama kısmına ‘evde engelli bakım ödeme sorgulama’ yazmanız yeterlidir.

Bir diğer sorgulama yöntemi de evde bakım parasını Ziraat Katılım Bankası üzerinden alanlar için sunuluyor. Bu kapsamda 1 SMS ücreti dahilinde ‘BAKIYE’ yazarak 4747’ye mesaj göndermeniz yeterli.

Evde bakım maaşı il il yatırıldığı için ekonomikredi.com olarak yatırılmaya başlandığı gün itibariyle detayları sizlerle paylaşıyor olacağız.