3 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller Açıklandı mı?

Engelli evde bakım aylığı, devlet destekli ödemelerden biridir. Her ay ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlar için yatırılan evde bakım maaşı, 2020 yılı itibariyle zamlı olarak hesaplara aktarılıyor. Nisan ayının 10. günü itibariyle Nisan evde bakım maaşları tamamlanırken şimdi Mayıs evde bakım maaşları sorgulanmaya başlandı.

3 Mayıs evde bakım parası yattı mı? Bugün itibariyle evde bakım aylıklarının henüz hesaplara yansıtılmadığı görülüyor. Tahmini olarak Mayıs 10 itibariyle ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına ödemeler yapılmaya başlanacak.

2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Memurların maaş kat sayısına göre her yıl zamlanan evde bakım maaşı, 2019 yılında 1,384 TL olarak sunuluyordu. Bu yıl memurlara yapılan yüzde 5,49 zam ile beraber artık 2020 evde bakım maaşı 1,460 TL oldu.

Engelli Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar 2 farklı şekilde evde bakım maaşı sorgulama yapabilir. Bu desteği Ziraat Katılım banka hesabından alan vatandaşlar ilk olarak BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj gönderebilir. Ancak bu işlem 1 SMS ücreti olarak tahsil edilir.

Ücretsiz evde bakım maaşı sorgulamak isteyenler ise e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilir.

E-DEVLET ENGELLİ EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

2020 devlet destekleri kapsamında sunulan engelli bakım maaşıyla ilgili başvuru yapmak isteyenlerin ikamet edilen ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvurması yeterlidir. Ancak başvuru sırasında devlet hastanesinde alınması gereken ağır engelli raporu ile başvuru sahibinin kimlik fotokopisi gerekmektedir. Bununla beraber bakıcının da kimlik fotokopisi ve engelli vatandaşın 2 adet vesikalık fotoğrafı da başvuru esnasında sunulmalıdır.