24 Temmuz Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileri? 65 Yaş Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

24 Temmuz 2020 evde bakım maaşı yatan iller listesi merak ediliyor. Bugüne kadar 32 ilde yatırılan bakım aylıkları ayrıca zamlandı. Haziran 2020 enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber bakım maaşı 1.544 lira olurken, 2020 Ocak ayından bugüne kadar ödenen bakım aylığı 1.457 liraydı. Memur maaş kat sayısına göre zamlanan 65 yaş aylığına bir sonraki zam 2021 Ocak ayında gelecek. Peki, Temmuz 2020 evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı sorgulama nasıl yapılır?

24 Temmuz 2020 Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Bugüne kadar toplamda 32 ilde bakım aylıkları hesaplara gönderildi. Aile Bakanlığı tarafından ödenen bakım maaşları il il yatırıldığı için vatandaşlar hem SMS hem de e-Devlet ile sorgulama yapabiliyor. Bugüne kadar şu illerde bakım maaşları yatırıldı; Adana, Kırıkkale, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Kars, Siirt, Bayburt, Samsun, Mersin, Çanakkale, Ordu, Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, İstanbul, Şanlıurfa, Denizli, Konya, Ankara, Bilecik, Zonguldak, Antalya, Kayseri, İzmir, Karabük, Kırklareli, Diyarbakır, Edirne, Tokat, Bolu ve Hatay.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulamak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden anlık işlem sağlayabiliyor. E-Devlet girişi yaptıktan sonra arama kısmına ‘engelli evde bakım ödeme bilgileri’ yazarak anında sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bir diğer sorgulama ise SMS ile yapılıyor. Ancak bu işlemi, bakım aylığını Ziraat Katılım Bankasından alan vatandaşlar yapabiliyor ve 1 SMS ücreti karşılığında öğrenebiliyor. BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj gönderdikten sonra gerekli bilgiler banka tarafından cep telefonuna anında gönderiliyor.