23 Nisan 2020 Brent Petrol Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Dün ki kapanışa göre Brent petrolün varili yüzde 9,08 artışla 22 dolara yükseldi. Ayrıca Batı Teksas türü ham petrolün varili de 15 dolardan alıcı buluyor. Dün 22,45 dolara kadar yükselen Brent petrol aynı günü 20 dolardan tamamlamıştı. Ancak 23 Nisan 2020 Perşembe günü Brent petrolün varil fiyatı yüzde 9,08 oranında artış yaşayarak 22,22 dolara kadar yükseldi.

Brent Petrol Fiyatları Yükselir mi?

Güney Kore, Japonya, Hindistan ve Çin’deki rafinerilerin düşük fiyattan petrol satın almaya başlamasıyla Asya bölgesinde petrol alımlarının küresel talebi arttı. Bu durumda talepler az da olsa canlandı ve Brent petrol fiyatları yükselmeye başladı.

Öte yandan ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Amerika’daki ticari ham petrol stoklarıyla ilgili bir açıklama yaptı ve şunları kaydetti, “Ticari ham petrol stokları geçen hafta 15 milyon varil arttı. Bu artış yüzde 3ê denk geliyor. Yaşanan bu artışla beraber 518 milyon varile olarak ticari ham petrol stokları güncellendi.”

Piyasanın bu konudaki beklentisi 15,1 milyon varil artış olarak belirtilmişti.

Ayrıca ABD’nin ham petrol stokları bir önceki hafta 19 milyon varil yükselmiş ve EIA’nın paylaştığı rapora göre günlük ortalama ham petrol üretiminin bu sene 11,8 milyon varil olması bekleniyordu.

Teknik açıdan Brent petrol fiyatları incelendiğinde 22 dolar ile 24 dolar aralığının direnç olarak izlenebileceği düşünülüyor. Ayrıca 21 dolar ile 20 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak kabul ediliyor.