2020 Yıl Sonunda Dolar Ne Kadar Olacak? Merkez Bankasından Dolar Tahmini Açıklaması

Pandemi döneminde dolar kurunun dalgalı seyretmesi hem vatandaşların hem de yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bu yüzden en çok araştırılan konular arasında dolar ne kadar olur, dolar yükselir mi, 2020 yıl sonu dolar tahmini açıklandı mı, Merkez Bankası yıl sonu dolar tahmini gibi sorular yer alıyor.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dolar kuru yükselmeye devam ediyor. Ancak bir süredir yaşanan belirsizlikler nedeniyle yatırımcılar nakit olarak yatırımlarını bekletirken bir yandan da yoğun nakit talebi karşılanmaya çalışılıyor. Tüm bu durumlara ek olarak Merkez Bankası yıl sonu dolar tahmini de merakla araştırılırken son dakika açıklaması yapan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2020 yıl sonu dolar kuru tahminin paylaştı.

2020 Yıl Sonu Merkez Bankasının Dolar Kuru Tahmini Ne Kadar Oldu?

2020 yıl sonu dolar kuru tahmini Merkez Bankası tarafından paylaşıldı. Gerek virüsteki belirsizlikler gerekse pandemi aşısıyla ilgili net bir tarihin açıklanmaması nedeniyle dolar kuru yukarı yönlü ilerlemeye devam ediyor. Yatırımcılar da konuyla ilgili paylaşımlar yaparken tüm gözler Merkez Bankasının 2020 yıl sonu dolar kur tahminlerine çevrilmişti. Ekonomistler ayrıca salgının ikinci aşamasının yaşanması halinde birçok ülkenin iflas edebileceğini paylaşıyor.

Merkez Bankası 2020 yıl sonu dolar kuru tahmini bir önceki beklenti anketinde 7,02 TL olarak açıklanmıştı. Yeni tahminde ise dolar beklentisi 2020 yıl sonu için 6,99 TL oldu. 12 ay sonrasında dolar kurunda beklenen rakam ise 7,22 TL olarak gerçekleşti.