2020 Haziran Döneminde Konut Kredisi Faiz Oranları Düşerken Ev Fiyatlarında Artış Yaşanıyor!

Ülkemizde devam eden koronavirüs salgınıyla beraber artık normalleşme süreci başlamış ve Haziran itibariyle kamu bankaları düşük faizli kredi paketlerini devreye almıştı. Ayrıca Bakan Albayrak tarafından daha önce duyurulan düşük faizli kredi için vatandaşlar sıfır ve ikinci el konutlarda uygun imkanlarla ev sahibi olurken 1 yıl ertelemeli kampanyalardan da yararlanabiliyor.

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından sunulan konut kredisi kampanyasında sıfır konutlar için yüzde 0,64 faiz, ikinci el konutlar için de 0,74 faiz oranı uygulanıyor. Sadece yüksek kredi skoruna sahip olan vatandaşların yararlanabildiği bu kredi kampanyasından sonra maalesef konut fiyatları da artmaya başladı. Bizler de bu süreçte yaşanan gelişmeleri ve diğer detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmak istedik.

Konut Talepleri Haziran’da Rekor Kırdı!

Salgın sebebiyle 2020 Mart ve Nisan aylarında konut talepleri ertelenmiş ve bu durum Haziran ayında rekor patlamaya neden olmuştu. Bu süreçte İktisatçı Ahmet Büyükduman da konuyla ilgili bir video yayımladı ve hem konut kredisi faiz oranlarına hem de konut fiyatlarına değindi.

Büyükduman, Nisan ve Mart döneminde konut taleplerinin ertelendiğini dile getirdi ve Haziran ayında yeniden alım sürecini başlamasıyla gayrimenkul sektöründe yükseliş beklediklerini söyledi. Bununla beraber devlet destekli en düşük faizle konut kredisi kampanyası sayesinde Haziran ayında beklenen yükselişin büyük bir patlamaya neden olarak rekor kırdığını söyleyen Ekonomist Ahmet Büyükduman şu ifadeleri kullandı; “Bizler bu konuda Mayıs döneminin Nisan ayından, Haziran döneminin de Mayıs’tan çok daha iyi olacağını dile getirmiştik. Haziran 2020’de başlatılan sıfır konutlarda 0,64 faiz oranlı ve 1 yıl ertelemeli kredi kampanyası sayesinde beklentiler rekor kırdı. Bu döneme kadar ertelenen konut talepleri de hızlı bir alıma yöneldi.”

“Haziran ayı sonunda tahminim konut satış rakamlarında 150 bine ulaşmak. Konuta bu yüzden hücum edenlerin yanı sıra fiyatlarda da artış yaşanıyor. Konut fiyatlarında ev sahipleri ile müteahhitlerin aşırı zamlar yaptığına dair ciddi şikayetler var. Aslında konut kredisinde faiz indirimi daha çok satıcılara olumlu yansıdı. Konutta fiyat artışı demek pazarlık marjlarında yaşanan daralmaya dikkat çekti. Uzun süredir bu fiyatlar aslında enflasyonun üzerinde seyretmekteydi. Kredi paketinden sonra da sert bir yükseliş bekliyorum aslında. Temmuz ayında ise fiyatların normalleşeceğini düşünüyorum.”