2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Evde Bakım Aylığı Başvuru Şartları

2020 evde bakım maaşı yapılan artış ile birlikte 1.460 TL’ye yükseltildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ağır engelli olan ve bakıma muhtaç olan engellilere verilen bu maaş uygunluk sağlayan kişilere veriliyor. Öncelikle bakıma ihtiyaç duyan ve engelli bireylerin bu maaşı alabilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan sağlık kuruluşlarından sağlık belgesinin alınması gerekiyor.

Alınacak olan sağlık raporunda bir kişinin engelli kategorisinde yer alabilmesi için yüzde 40 oranında engel sahibi olması yeterli oluyor fakat evde bakım maaşı bağlanabilmesi için bu tek başına yeterli olmuyor. Sağlık kurulu tarafından engelli ve bakıma muhtaç bireylere verilen belgedeki ‘Ağır Engelli’ seçeneğinin işaretlenmesi ve en az yüzde 50 engele sahip olunması gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra bakıma muhtaç ve engelli bireylerin kendi kendilerine hayatlarını sürdürmesinin mümkün olmaması, beslenme ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını kendisinin karşılayamıyor olması gerekiyor. Bununla birlikte maddi olarak da bir muhtaçlık içinde olması gerekiyor.

2020 Evde Bakım Aylığı Başvurusu

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç ve engelli olan bireylere değil; onlara bakan kişilere veriliyor. Bu maaşın bağlanabilmesi için ise gerekli şartları taşıyan kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ya da eğer var ise ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor. Evde bakım aylığı için gerçekleştirilecek olan başvurudan önce de defterdarlık ya da mal müdürlüklerinden başvuruda gerekli olacak belgelerin temin edilmesi gerekiyor.

Defterdarlık ya da mal müdürlüklerinden alınan belgelerin sonrasında da ilçe veya il idare kurullarından muhtaçlık kararı belgesinin de temin edilmesi gerekiyor. Tüm alınan bu belgelerin SGK’ya teslim edilmesi üzerine başvuru son bulmuş oluyor. SGK gerekli olan incelemeleri yaptıktan sonra evde bakım maaşının ödenip ödenmeyeceğine dair kararı veriyor.