2020 Emekliye Yeni Zam Ne Zaman Yapılacak?

Temmuz ayında yeni zammı alacak olan 12 milyon emekli, enflasyon tahminlerine göre birtakım rakamlarla karşılaşmaya başladı. Bağkur ve SSK’lıların gelirinde yaşanabilecek olan artışı ekonomikredi.com olarak sizler için hesapladık.

Bayram ikramiyelerini bayramdan önce alan emekliler şimdi de Temmuz zam oranlarına odaklandı. Temmuz 2020’de yapılacak yeni zam ile beraber ek ödeme alacak olan emekliler maaş artışıyla beraber yüzde 4 oranında ek ödeme tutarına kavuşacak. Emekli maaşları Ocak ile Haziran arasındaki enflasyon oranında artış yaşayacak.

Temmuz Emekli Maaşı Ne Kadar Artacak?

Emekliler için Bağkur ve SSK aylıkları, enflasyon beklentilerine göre ortalama yüzde 4.4 zamlanabilecek. Bu orana göre emekli maaşlarına ek olarak 275 TL zam yapılacak.

Günümüzde en yüksek SSK ve Bağkur emekli maaşı 6 bin 28 TL iken Temmuz ayında yapılabilecek 240 TL zam ile beraber 6 bin 269 TL’ye yükselecek.

En düşük emekli maaşı 1,500 TL iken bu rakam ek ödemeyle 1,628 TL’ye ulaşabilecek. Net 1,800 TL maaş alan emeklilerin ek ödemeli maaşı ise 1,954 TL’ye çıkacak.

Emekli maaşı 2,000 TL olanlara tahmini yapılacak zam oranıyla yeni maaş 2,171 TL, 3000 TL emekli maaşı alanlarda ise 3,257 TL yeni maaş rakamı olacak.

Paylaştığımız bu veriler tamamen enflasyon beklenti anketine göre hesaplanmıştır. Temmuz ayı enflasyon oranlarının netleşmesiyle beraber yeni emekli yani zamlı emekli maaşları da ortaya çıkmış olacak. Ayrıca emekliler için uygulanacak zam oranlarının yanı sıra diğer fırsat ve seçenekleri sitemizden takip etmeyi sürdürebilirsiniz.