2020 Dönemi için PTT İhtiyaç Kredisi Erteleme Yapılabilir mi?

PTT’den ihtiyaç kredisi alanların kredi borcu erteleme konusunda araştırma yaptığı görülüyor. Bu konuda pek çok banka da borç ertelemeye gitti. Ayrıca PTT kredi borcu erteleme ile ilgili henüz detaylı bir bilgilendirme yapılmazken, alınan ilk bilgiler olumlu yönde gelişecek gibi görünüyor.

Hangi Bankalar Kredi Borcunu Erteleyecek?

Kredi borcu erteleme imkanlarından yararlanmak isteyenler ilk olarak Burgan Bank tarafından yapılan açıklama ile nefes aldı. Bankadan kredi çekmiş olan vatandaşlar, ekonomiye destek paketi kapsamında 30 Nisan’a kadar borçları erteleyebiliyor. Ayrıca mevcut koşullara göre kredi borcu erteleme imkanı 30 Haziran’a kadar sunulabilecek.

PTT tarafından sunulan Odeabank anlaşmalı ihtiyaç kredisi için de erteleme imkanı sunuldu. Ödeme sıkıntısı çekmekte olan tüzel müşteriler 30 Nisan 2020’ye kadar mevcut borçlarını erteleyebilecek. Ayrıca talep eden müşteriler 30 Haziran 2020 tarihine kadar taksit ödemelerini, ana para ya da faiz ödemelerini erteleme şansına sahip olacak.

PTT anlaşmalı bir diğer banka olan Denizbank’tan henüz konuyla ilgili açıklama gelmedi. Ayrıca Aktifbank’ın N Kolay Kredi kapsamında alınan kredilerde de erteleme imkanı sunulmuyor. İlerleyen günlerde bu bankalardan da kredi borcu ertelemeye dair kampanyaların başlatılabileceği düşünülüyor.

Ülkemizde koronavirüs salgını nedeniyle kamu bankaları düşük faizli ihtiyaç kredisi vermeye başladı. Buna göre yüzde 0,49 faizli 5 bin TL, 7.500 TL ve 10 bin TL’lik temel ihtiyaç kredileri 6 ay ertelenebilecek. Toplamda 36 ay vadeli olan bu kredilere alternatif kredi seçenekleri henüz sunulmadı.