2 Mayıs Evde Bakım Parası Yatırıldı mı? Mayıs Ayı Engelli Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Evde bakım maaşı, Aile Bakanlığı tarafından her ay yatırılan bir maaştır. Evde engelli bakım aylığı olarak da bilinen bu destek Mayıs ayında da hak sahibi vatandaşların hesaplarına yatırılacak. Vatandaşlar Mayıs ayına girmemiz nedeniyle 2 Mayıs evde bakım parası yatan iller listesini araştırmaya başladı. Detaylar haberimizde.

2 Mayıs Cumartesi Evde Bakım Parası Yattı mı?

Geçtiğimiz Nisan ayında evde bakım parası 10. günden itibaren hesaplara yatırılmıştı. Mayıs ayında da ilerleyen haftalarda evde bakım aylığının hesaplara aktarılmaya başlanması bekleniyor.

Evde Engelli Bakım Aylığı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı, Ocak 2020 itibariyle zamlı olarak hesaplara yatırılıyor. Memur maaş kat sayısına göre yüzde 5,49 oranında zamlanan evde bakım aylığı 2019 yılında 1,384 TL iken, 2020 yılında 1,460 TL olarak güncellendi.

Evde Bakım Aylığı Nasıl Sorgulanır?

Evde engelli bakım desteğini Ziraat Katılım Bankasından alan vatandaşlar 1 SMS ücreti dahilinde sorgulama yapabiliyor. Bu sorgulama için telefonunuzun mesaj kısmına giriş yaparak BAKIYE yazmalı ve ardından 4747’ye SMS göndermelisiniz.

Ücretsiz evde bakım maaşı sorgulama yapmak isteyenler ise e-Devlet üzerinden TC kimlik ve şifreleriyle giriş yaparak arama kısmına ‘evde engelli bakım’ yazarak sorgulama yapabilir.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Ağır engelli raporu olan ve bakıma muhtaç olan vatandaşlar, evde engelli bakım maaşı alabilmektedir. Başvuru için engelli raporu ve nüfus cüzdanıyla beraber il ya da ilçelerdeki Aile ve Sosyal Politikalar il, ilçe müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuru esnasında engellinin 2 vesikalık fotoğrafı ile bakıcı bireyin kimlik fotokopisi de müdürlük ile paylaşılmalıdır.