17 Nisan 2020 Tarihli Dolar Ne Kadar Oldu?

Dolar ne kadar, dolar yükselecek mi, dolar düşecek mi gibi sorular koronavirüs salgını nedeniyle daha çok araştırılmaya başlandı. Ülkemizde ayrıca koronavirüs kapsamında alınan ekonomik tedbirler de uygulanırken döviz kurlarındaki gelişmeler takip ediliyor.

Dolar/TL kuru haftanın son işlem gününe 6.92 TL’den başladı. Dün akşama doğru 6.97 TL seviyesine ulaşan doların bugün biraz daha sakin bir sürece dahil olduğu görülüyor. Ancak kritik eşiği geçen ve 7 TL’ye dayanan dolar kuruyla ilgili uzmanların çarpıcı açıklamaları devam ediyor.

Uzmanların Dolar Hakkındaki Yorumları

Uluslararası piyasalardan aldığı desteği yukarı yönlü hareketiyle sürdüren dolar 7 TL bandına dün çok yaklaşmıştı. Dün günün ikinci yarısına 6.97 TL seviyesinden başlayan dolar bugün 6.92 TL’den işlem görüyor.

Uzmanlar dolardaki yükselişin koronavirüs salgınındaki belirsizlik nedeniyle devam edeceğini düşünüyor. Bununla beraber analistler ABD’nin pendemi kaynaklı aldığı tedbirler nedeniyle doların kritik eşiğe ulaştığını ve bir süre sonra 7 TL’yi bulabileceği de aktarıyor. Dünya ekonomisinde doların diğer para birimleri karşısındaki değeri artarken TL’nin dolar karşısında değer kaybı devam ediyor. Uluslararası piyasalarda devam eden dalgalanmalar döviz kurlarıyla beraber petrol ve altın fiyatlarında da etkili oluyor. Altın hızlı bir şekilde yükselirken petrol fiyatlarındaki düşüş ise sürüyor.

Döviz kurundaki yükselişin devam edeceğini dile getiren uzmanlar Euro’daki fiyat artışını da değerlendirdi. Yine pandemi kaynaklı olarak dolardaki gelişmelerle beraber Euro’nun arttığı gözlemleniyor. 17 Nisan 2020 tarihli Euro fiyatları incelendiğinde bugün 7.51 TL’den işlem gören Euro’daki artışın devam edeceği düşünülüyor.