12 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi Açıklanmaya Devam Ediyor!

Evde bakım parası yatan iller listesi açıklanmaya başlandı. 11 Mayıs Pazartesi günü yatırılmaya başlanan evde engelli bakım parası sorgulama ve detaylı bilgiler haberimizde sizlerle paylaşılıyor. Öte yandan Aile Bakanlığı tarafından ödenen bu destek 2020 Ocak itibariyle zamlanmıştı. Memur maaş kat sayısına göre güncellenen evde bakım parasına yüzde 5,49 oranında zam gelmişti.

Evde bakım maaşı her ay yatırılan ve evinde engelli bakmakla yükümlü olan vatandaşlara sunulan bir destek olarak biliniyor. 2020 Ocak itibariyle 1,460 TL olan bakım maaşı, 2019 yılında 1,384 TL’ydi. Ayrıca bakım maaşı sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılıyor. Ancak bakım parasını Ziraat Katılım Bankasından alanlar BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj attıktan sonra 1 SMS ücreti karşılığında sorgulama yapabiliyor.

E-DEVLET EVDE BAKIM PARASI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

12 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller

Evde bakım maaşı il il yatırılıyor. Dün itibariyle Amasya, Karabük, Sakarya ve Kırıkkale’de evde bakım aylıkları hesaplara gönderildi. Vatandaşlar bugün de sorgulama yaparken yukarıdaki illere ek olarak Tokat’ta da bakım maaşının yatırıldığını görüyor.

Bu 5 il ile beraber Samsun, Kırşehir, Kırklareli ve Edirne’de bugün evde bakım maaşları hesaplara yatırıldı.

Bakım parasıyla ilgili yapılan yeni güncellemeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu ikamet edilen il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine yapılır. Başvuru sırasında engelli bireyin ve bakıcının TC kimlik belgesi, engelli vatandaşın 2 adet vesikalık fotoğrafı ile beraber talep edilecek ek belgeler kuruma iletilir. Ayrıca engelli vatandaşın ağır engelli olduğuna dair rapor da devlet hastanesinden alınarak kurumla paylaşılır.