10 Temmuz 2020 Evde Bakım Maaşı Yatan İller Açıklanmaya Başlandı! Bugün 4 İlde Maaşlar Yatırıldı

10 Temmuz 2020 evde bakım maaşı yatan iller listesi bugün açıklanmaya başlandı. Ekonomikredi.com olarak yakından takip ettiğimiz evde bakım parası yatan iller konusunda uzun süredir 10 Temmuz 2020 Cuma günü Bakanlık tarafından ödemelerin yapılmaya başlanacağını aktarıyordu. Edindiğimiz bilgilere göre 4 ilde bugün evde bakım maaşı yatırılmaya başlandı. Peki bu iller hangileri? 10 Temmuz evde bakım aylığı yattı mı, 11 Temmuz 2020 evde bakım maaşı hafta sonu yatacak mı?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım maaşı, memur maaş kat sayısıyla beraber zamlanmıştı. Buna göre 2020 Ocak itibariyle 1.457 lira olan evde bakım aylığı ya da 65 aylığı artık 1.544 liraya yükseldi. 6 ayda bir memur maaş kat sayısıyla beraber güncellenen evde bakım maaşı 2019 yılının son 6 aylık döneminde 1.384 lira olarak aktarılıyordu. O halde artık evde engelli bakım aylığı 1.544 lira olarak hesaplara gönderilecek.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Evde bakım maaşı sorgulama yapmak isteyenler ilk olarak e-Devlet portalını kullanabilir. https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkine tıklayarak doğrudan sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak e-Devlet girişi yaptıktan sonra Aile Bakanlığının sayfasından da ilgili linki bulabilirsiniz.

SMS ile evde bakım sorgulama yapmak isteyenler ise BAKIYE yazarak 4747’ye mesaj gönderebilir. Ancak bu işlemi sadece 65 aylığını Ziraat Katılım Bankasından alanlar gerçekleştirebilir. Üstelik işlem ücreti de operatör tarafından 1 SMS ücreti olarak tahsil edilir.

10 Temmuz 2020 Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileri?

Bugün 4 ilde bakım maaşı yatırılmaya başlandı. Aşağıdaki illerde ikamet edenler bakım aylıklarının yatırılıp yatırılmadığını yukarıda paylaştığımız e-Devlet linkinden de sorgulayabilir. Yoğunluğa bağlı olarak birkaç gün içinde bu illerde ödenekler yatırılmakla beraber ay sonuna kadar tüm illerde bakım aylıklarının yatırılması bekleniyor. İşte 10 Temmuz 2020 evde bakım maaşı yatan iller listesi;

  • Edirne
  • Bolu
  • Tokat
  • Hatay