10 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller Belli Oldu mu?

2020 yılında yüzde 5,49 oranında zamlanan evde bakım parası araştırılmaya devam ediliyor. 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ya da engelli yardım parası olarak da adlandırılan bu destek Ocak ayı itibariyle 1,460 TL olarak hesaplara aktarılıyor. 2019 yılında 1,384 TL olan evde bakım maaşı, memur maaş kat sayısına bağlı olarak hesaplanıyor. Peki, 10 Mayıs evde bakım parası yattı mı? Evde bakım parası sorgulama nasıl yapılır?

Evde Bakım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım parası sorgulamak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden ücretsiz sorgulama yapabilir. Aşağıda paylaştığımız linke tıklayarak e-devlet evde engelli bakım maaşı sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

E-DEVLET EVDE BAKIM PARASI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Engelli bakım parasını Ziraat Katılım Bankasından alan vatandaşlar da ücretli olarak sorgulama yapabilir. Cep telefonunuzun mesaj kısmına giriş yaptıktan sonra BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj göndererek 1 SMS ücreti dahilinde sorgulamayı tamamlayabilirsiniz.

10 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller Açıklandı mı?

Aile Bakanlığı 10 mayıs evde bakım parası yatan illeri henüz açıklamadı. İllere göre yatırılan bu desteğin yarın itibariyle hesaplara yatırılması bekleniyor.

Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Evde engelli bakım parası alabilmek için bakıma muhtaçlık kriterinin ve gelir kriterinin sağlanması gerekiyor. Ayrıca bireyin ağır engelli olduğuna dair raporun devlet hastanesinden alınarak Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe müdürlüklerine takdim edilmesi gerekiyor. Başvuru sırasında ayrıca bakıcının ve engelli vatandaşın TC kimlik belgesiyle ikametgahı da sunulmalıdır.