10 Bin TL Temel İhtiyaç Kredisi Onayı için 3 Kamu Bankasından Ortak Açıklama Yapıldı!

Yüzde 0,49 faiz oranıyla 6 ay ertelemeli temel ihtiyaç kredisi başvuruları devam ederken 3 kamu bankasından son dakika açıklama geldi. Devlet bankalarından 4 maddelik koşul listesi açıklandıktan sonra vatandaşlar da kredilerinin onaylanmama sebeplerini anlamış oldu.

1 Nisan 2020 tarihinde başlayan yüzde 0,49 faiz oranlı 10 bin TL temel ihtiyaç kredisinde başvurular devam ediyor. Ancak bazı vatandaşlar onay mesajının kendilerine gelmediğini belirtmiş ve bankalara konuyla ilgili çağrıda bulunmuştu. 3 kamu bankası da hazırladıkları 4 maddelik koşul listesiyle temel ihtiyaç kredilerinin neden onaylanmadığını açıkladı.

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Onay Şartları Neler?

Bireysel temel ihtiyaç kredisiyle beraber 3, 5, 7.500 ve 10 bin TL olarak sunulan kredi kapsamında bugün yeni bir açıklama yapıldı. Sayısal verilerin paylaşıldığı açıklamada 3 kamu bankasına yapılan başvuruların yüzde 86’sının onaylandığı belirtildi. Vatandaşlara onaylanan kredilerin ortalaması ise 6 bin TL olarak açıklandı.

Kredi başvurularına onay alamayanlar için Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank tarafından başvuru onay şartları şu şekilde sıralandı;

  • Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında sağlanan desteklerden faydalananların temel ihtiyaç kredisi başvuruları olumsuz sonuçlanıyor.
  • KYK üzerinden burs alan öğrencilerin destek kredileri onaylanmıyor.
  • Eşlerin aynı anda başvuru yapması halinde ikisi yerine birinin destek kredisi onaylanmıyor.
  • Aylık hane geliri 5 bin TL üzerinde olan ailelerin temel ihtiyaç kredisi başvuruları onaylanmıyor.

Temel İhtiyaç Kredisi Sorgulama Sayfası

Temel ihtiyaç kredisi başvurusunu Ziraat üzerinden yapan vatandaşlar aşağıdaki linkten başvuru sorgulama sürecini takp edebilir.

ZİRAAT TEMEL İHTİYAÇ KREDİSİ SORGULAMA SAYFASI

Kredi başvurusunu Vakıfbank üzerinden yapan tüketiciler ise aşağıdaki linkten sorgulama sonucuna ulaşabilir.

VAKIFBANK TEMEL İHTİYAÇ KREDİSİ SORGULAMA SAYFASI

Halkbank temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapanlar ise Halkbank mobil şubeye erişim yaptıktan sonra krediler – yeni kredi başvurusu ve sorgulama – başvurularım – onaylı bireysel temel ihtiyaç kredisi seçeneklerini takip ederek sorgulama yapabilir.