10 Bin TL Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Devam Ediyor mu?

Temel ihtiyaç kredisine başvurmak isteyen vatandaşlar 5 bin TL, 10 bin TL ve 7.500 TL’lik taleplerini bankalara ulaştırmayı sürdürüyor. 17 Nisan 2020 Cuma gününün en çok merak edilen konularından olan temel ihtiyaç kredisi başvuru süreciyle ilgili ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgiler haberimizin devamında.

Temel İhtiyaç Kredisi 10 Bin TL Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın yüzde 0.49 faiz oranıyla sunduğu temel ihtiyaç kredisine başvurular devam ediyor. İlk 6 ay geri ödemesiz olmak üzere toplamda 36 ay vadeli olarak sunulan bu kredi 10 bin TL’ye kadar vatandaşların hesaplarına yatırılıyor. Sonuçların da belli olmaya başladığı bu krediye henüz başvuru yapmayanlar 3 kamu bankasının resmi web sayfasından sürece dahil olabiliyor.

10 Bin TL Temel İhtiyaç Kredisi Geri Ödeme Planı

Kamu bankalarının herhangi birinden talep edeceğiniz 10 bin TL’lik temel ihtiyaç kredisinin ilk 6 ayında ödeme yapılmıyor. Kalan 30 aylık vadede ise 376 TL ödenecek.

7.500 TL kredi çekmek isteyenler de aynı şekilde ilk 6 ay geri ödeme yapmadan kalan 30 ay boyunca 282 TL ödeme yapacak. 5.000 TL kredi talep edenler ise 30 ay boyunca 188 TL taksit ödeyecek.

Temel İhtiyaç Kredisi Sorgulama İşlemleri

Bugüne kadar 4.2 milyondan fazla vatandaşın başvurduğu temel ihtiyaç kredisinde 2 milyon kişiye ödemeler yapıldı. Başvuruların ardından kredi süreci olumlu sonuçlanan vatandaşların cep telefonlarına onay mesajı gönderiliyor. Mesaj gelmeyen vatandaşlar ayrıca başvuru yaptığı bankanın mobil bankacılık uygulamasından ya da internet şubeciliğinden TC kimlik numarasını ve cep telefonunu yazarak kredinin hangi aşamada olduğunu sorgulayabiliyor.