10 Bin TL Temel Destek Kredisi Başvurusu Olumsuz Sonuçlanan Vatandaşlar Bu Sürece İtiraz Edebilir mi?

Temel destek kredisi başvuruları devam ediyor. Ancak başvurusu henüz sonuçlanmayan vatandaşlar kredi sorgulama yaparken sonucu olumlu olarak paylaşılan vatandaşlar da kredilerini almaya devam ediyor. Bazı tüketicilere kredi limitinin daha altında kredi imkanı sağlanırken, vatandaşlar konuyla ilgili bir itiraz sürecinin olup olmadığını araştırıyor.

Temel Destek Kredisi Detayları

10 bin TL’ye kadar başvuru yapılabilen ve ilk 6 ayı geri ödemesiz olan bu kredide bazı vatandaşlara 3000 TL’lik kredi onayı verildi. 3000 TL için aylık 113 TL taksit ödeyecek olan vatandaşlar 10 bin TL için 376 TL, 5000 TL için 188 TL ve 7.500 TL için de 282 TL taksit ödemesi yapacak.

Yüzde 0,49 faiz oranıyla sunulan bu kredinin toplam vadesi 36 ay. Fakat ilk 6 ödeme yapılmayacağı için toplam vade sayısı 30 ay olarak uygulanacak.

Halkbank, Ziraat ve Vakıfbank tarafından sunulan temel destek kredisiyle ilgili itiraz işlemleri de başladı. Bu konuda vatandaşlar kamu denetçiliği kurumuna şikayetini dile getiren dilekçe ile başvuru yapabilecek.

Temel Destek Kredisi Şartları

10 bin TL’ye kadar 3 kamu bankasının başlattığı temel destek kredisini alabilmek için aylık hane halkı gelirinin 5 bin TL’den düşük olması gerekiyor. Ayrıca açık dosya takibi ile beraber çek senet borcunun olmaması şart. Son olarak aynı aileden eşlerin sadece birinin kredi başvurusu olumlu sonuçlanabilir. Bu kriterlere göre bankaların resmi web sitesinden başvuru yapmaya başlayabilirsiniz.